Hamburger nerede yenir? 13


Epeydir aklımda olan bir konu bu. Yaşlanıyorum herhalde, zevklerim de satın alma gücüm de değişiyor. Eskiden bir Burger King, daha doğrusu Whopper hayranı ve hastasıydım. Şimdi ise gitmeyeli bir aydan fazla olmuştur herhalde. Neden derseniz..

Whopper menü artık eskisi kadar ucuz bir fast food tercihi gibi gelmiyor bana. Tamam satın alma gücüm değişti dedim ama fiyat performans oranı da hala benim için önemli bir kriter. “Double Whopper Burger Menü” nün fiyatı bu yazıyı yazdığım sırada 13TL idi.1 Fiyat bu. Performanstan ne anladığımı da kısaca açıklayayım: Son birkaç ziyaretimde yemeği yedikten sonra damağımda donmuş yağ tadı kaldı. Yanında gelen kola ve patatesin de Whopper lezzetine çok yaklaştığını söyleyemem. Kaldı ki şubeye göre değişmekle birlikte ayakta ve uzunca bir süre sıra beklemek gerekebiliyor. Yani self-servis. Doğrusu insan bu fiyata daha fazla bir şeyler bekliyor.

Burger King’e en yakın fiyatlı alternatif olarak da Happy Moon’s u gösterebilirim. Benim genelde ziyaret ettiğim iki şubesi Bahariye ve Fenerbahçe. İlkine öğle/akşam yemeği, ikincisine ise pazar kahvaltısı için gidiyorum genelde. Happy Moon’s Özel Hamburger menüsünün fiyatı birkaç hafta önce yediğimde bir kutu kola da dahil 16,5TL idi. 200 gramlık leziz bir burger ve yedikten sonra ağzınızda yağ tadı kalmıyor. Baharatlı özel patates ve bir miktar yeşillikle birlikte geliyor (Whopper Menü’de son hatırladığım kadarıyla salata opsiyonu yoktu) . Kolayı kutudan içmekle post-mix veya pre-mix içmek arasında da epey fark var. Normal bir restoranda olması gerektiği gibi servis masanıza yapılıyor, hem de oldukça güleryüzlü garsonlar tarafından. Dahası ayda en az bir kere gittiğimden garsonların bir süre sonra alışkanlıklarıma aşina olduklarını da gördüm. Restoranı son ziyaretimde siparişi verip tuvalete gittikten sonra masama döndüm ve neredeyse her seferinde sipariş ettiğim acı sos(um) ile tek başıma gittiğim zamanlarda okuduğum birkaç derginin masama bırakıldığını gördüm. Bunun beni ne kadar mutlu ettiğini tahmin bile edemezsiniz (ki o zamana kadar kötü geçiyordu günüm oldukça).

Gördüğünüz gibi, yalnızca 3.5TL fazla ödeyerek çok daha lezzetli ve hatta belki de sağlıklı bir hamburger yemeniz mümkün. Güleryüz ve masaya hizmet de cabası. (Doğrusu fast food restoranlarında hele de yoğun vakitlerde gülen bir görevli bulmak zor) Belki sizin de fast food yediğiniz restoranı değiştirmenizin zamanı gelmiştir ne dersiniz?

Fiyatı biraz daha arttırmak bana o kadar dokunmaz derseniz diğer denediğim restoranları da önerebilirim. Hamburgerlerinin güzelliğine göre sıralamam iyiden biraz daha az iyiye doğru şöyle:

Num Num, çok çeşitli ve alışılmışın dışında hamburger seçenekleri sunuyor. Patates kızartması ve Coleslaw salata tüm hamburgerlerin yanında standart. Doğrusu bitirebildiğim olmadı tüm tabağı (evet hem de benim). Bir şişe kola dahil fiyat 25TL civarında. Ek olarak yemeklerinde trans yağ olmadığını belirtiyorlar. Kanyon ve Meydan alışveriş merkezlerinde var. Daha başka yerlerde de olabilir.
– BirraManca*, standart bir hamburger yanında buz gibi 70’lik Efes içmek isteyenler için ideal. Kendisi Taksim Meydan’daki Efes Beer Point’lerden en beğendiğim. Gerçi hamburgere esas lezzetini katan karamelize soğan ve tabii ki bira ama Burger King’lerde niye bira yok ki zaten? Fiyatı hatırlamıyorum ama en kısa zamanda öğrenip yazarım.
– Cookshop**, Palladium alışveriş merkezinde oldukça şık bir restoran. Keçi peynirli burger ve elma dilim patatesle birlikte bir şişe kolaya daha bugün 22,5TL verdim. Keçi peynirinin burgere oldukça güzel eşlik ettiğini söyleyebilirim. Fakat hamburger ekmeği öyle bir mekana yakışmayacak derecede bayattı. Yine de oldukça doyurucu ve lezzetli bir deneyimdi.

Bu listeyi uzun vadede geliştireceğim sanırım. Bu arada Burger King’e yükleniyor gibi oldum ama McDonalds ve benzeri diğer zincirlerde de durum çok farklı değil. Yani burada esas konu fast food kültürü.. (Çok da fast değil hani)

Bu arada ben İstanbul’u yazıyorum ama yörenizde benzer kalitede veya daha lezzetli restoranlar bulmanız mümkün. Uzun zaman oldu ama hatırladığım en güzel örnek Mersin’de Burger King’e yürüyüş mesafesinde yer alan Ananas kafe idi. Hem burgeri inanılmaz lezizdi, hem de Burger King’den çok daha ucuzdu.

* Birra Manca’nın web sitesi yok, ya da ben bulamadım.
** Cookshop Türkiye’nin web sitesi yok, ya da ben bulamadım.

Kaynaklar:

1 Burger King 4. Levent şubesi, Yemeksepeti

 • cosysop

  sana o zaman iki tane guzel hamburger yiyebilecegin mekan veriyorum, bunlari denemek sana kalmis:

  – gourmet burger kitchen (http://www.gbk.com.tr/) kanyon'da var.

  – egg & burger (nisantasi, cok guzel bir mekan, biraz amerikanvari, old style, ama gercekten deger, pancake seviyorsan super, ama pazar kapali!)

  afiyetler.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   maalesef ben karşının taksisiyim o yüzden denk gelip de bu mekanlara gitmem biraz zor :) ama güzel hamburger çin'de olsa gideceğiz tabii..