Nasıl duş alınır? 9


Farkettim ki pek çok kişinin ebeveyni, günlük hayattaki çok basit, bir o kadar da sıradan aktiviteleri nasıl yapacaklarını çocuklarına tüm detaylarıyla öğretmiyorlar. Başlıktan da anlayacağınız üzere, örneğin nasıl duş alınacağını ya adım adım anlatmıyorlar, ya da o kadar küçükken anlatıyorlar ki kimi önemli detayları zamanla unutuyoruz. Geçen gün bambaşka bir şey için alışveriş yaparken karşıma yıllardır aradığım(!) duş fırçası çıkınca, duş yapmanın, en azından benim en iyi olduğunu düşündüğüm yolunu sizlere anlatmaya karar verdim. Hem bu sayede duş almada verimlilik konusundaki çalışmalarımın sonuçlarını paylaşmış olurum, hem de yanlış/eksik yaptığım bir şeyler varsa bunları, sizin sayenizde öğrenmiş olurum. Bilgi paylaştıkça çoğalır, kir yıkandıkça azalır öyle değil mi :) Öyleyse başlayalım. Önce ihtiyacımız olanlar:

 • En az iki adet duş lifi
 • Duş jeli
 • Şampuan
 • Sabun
 • Duş fırçası
Duş Fırçası

O meşhur duş fırçası

Duş LifiDuş JeliKremli şampuanBanyo Sabunu

Sevdiğim diğer duş ekipmanları

Yapılacaklar sırasıyla şöyle:

 1. Elinizi iyice sabunlayın. Bol su ve temizlediğiniz ellerinizi kullanarak mahrem yerlerinizi yıkayıp elinizi tekrar sabunlayın. Böylece bütün günün kiri pası liflere ve dolayısıyla vücudun muhtelif yerlerine yayılmayacaktır.
 2. Saçlarınızı ve vücudunuzu iyice ıslatın. Saçlarınızın her yerine su gelmesi için ellerinizle bir miktar saç diplerinizi (aslında kafa derinizi :) ) ovalamanızda fayda var.
 3. Saçlarınız çok yağlanmışsa ellerinizi bu aşamada sabunla yıkayın ve suyu kapatın.
 4. Kremli şampuanı elinize veya saçınıza dökün ve saçınızı, bu sefer şampuanla iyice köpürene kadar ovalayın. Bu aşamada tırnak uçlarınızdan bir miktar yardım alarak kafa derinizi daha temiz hale getirebilirsiniz.
 5. Gözünüze sabun bulaşırsa az miktar su yardımıyla gözünüzü durulayın. Buradaki en önemli husus şu: saçınızı, tüm vücudunuz sabunlanana kadar durulamayacaksınız. Bu sayede şampuanın kimyasal özellikleri saçınızdaki mikropları vb kırarken, krem özelliği de saçınızı yumuşatacaktır. Bir taşla iki kuş vuracaksınız yani.
 6. Duş liflerinden birine duş jelini dökün ve vücudunuzun muhtelif yerlerini iyice köpürterek yıkayın. Burada dikkat edeceğiniz konular şöyle:
  1. Yüzünüzü yıkamak için mutlaka ama mutlaka ayrı bir lif kullanın. Yüzünüzdeki bakteri faunası ile vücudunuzun daha az hijyenik kısımlarındaki fauna aynı değildir ve kimi bakterileri yüzünüze taşımak istemezsiniz.
  2. Özellikle etek bölgesi ve ayaklarınız için ayrı birer lif kullanmak isteyebilirsiniz. Bence bu biraz fazla titizlik olur ama farklı faunalar meselesi buralar için de geçerli.
 7. Sıra geldik duş fırçasını kullanacağımız yere. Duş fırçasını biraz ıslatın. Üzerine duş jelini dökün ve sırtınızı bir güzel fırçalayın. Bu iş için Watson’s mağazalarında bulduğum fırçayı oldukça öneririm. Kendisi epey serttir ve hamama gitmeden, kendi kendine kese atmak isteyenler için oldukça idealdir.
 8. Suyu istediğiniz sıcaklığa getirin zira bir sonraki adımda yüzünüzü yıkayacaksınız ve göz kapaklarınızda sabun varken (yani gözleriniz kapalıyken) su sıcaklığını ayarlamak oldukça zor oluyor.
 9. Şimdi sadece yüzünüz için kullandığınız life bir miktar duş jeli dökerek yüzünüzü bir iyice yıkayın.
 10. Saçlarınızı, saç diplerinizi yine ovalayarak (tırnakları unutmayın) durulayın.
 11. Tüm vücudunuzu iyice duruladıktan sonra ellerinizi bir kez daha sabunlayın.
 12. Duştan çıkıp bornozunuzu giyin ve taze demlenmiş çayınızı için :)
Demli Çay

Demli çay, tek şeker

Bu duş alma şeklinin dört temel amacı var:

 • En kısa sürede yıkanmak
 • Bu kadar kısa sürede mümkün olduğunca temiz olmak
 • Sabun ve şampuanlardan en iyi şekilde faydalanmak
  • Saçların olabildiğince yumuşak olması ve duş jellerinin kimyasal görevlerini görmesi
 • Tek başına en temiz şekilde yıkanabilmek
  • Sırtınızda kir birikmesini istemezsiniz, değil mi?

Biliyorum biraz komik bir konu oldu bu. Ama birileri bana hamama gitmeden de sırtımı (neredeyse) keseleyebileceğimi önceden söyleseydi doğrusu hiç üzülmezdim. Bunun gibi, hayat kalitesini arttırdığını düşündüğüm konuları “yaşam kalitesi” kategorisinde daha sık işlemeye çalışacağım.

İsteyene sıhhatler olsun isteyene saatler :)

Kaynaklar:
Sabun, şampuan ve duş jeli resimleri: Migros Sanal Market
Duş lifi resmi: Duş lifine Baf Paf diyen sevgilimden nasıl ayrıldım?, East Coast Goes West
Demli çay: Özgün Resimler

 • http://yok finwe

  Vaybe!!! Cocugum olursa bu yaziyi okutacagim, cocugum olup okumayi ogrenene kadar siteyi kapatmazsaniz iyi olur. Yoksa PDF ciktisini saklayayim.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   :) umarım işine yarar ilerde de finwe.. genç okusun öğrensin

 • ikiTekCorap

  En kritik madde 11. madde .. Ben de oğluma banyoya girmeden önce, bornozunu hazırlamayı (banyo dahilinde biyerlere asarak, yere ya da klozet kapağının üzerine koyarak vb.) ve böylelikle duş sonrası sularını ortalığa saçarak koşan bir et yığını (babası gibi misal) olmamayı öğreteceğim. Üzerine de buzlu limonlu layt gohgola, uzun 2000.. Sağol Kipri amcası..

 • http://www.kirpininyeri.com kirpi

  yazıya kimi arkadaşlar dışarıdan yorum yaptılar. burada yanıtlayayım.

  öncelikle bu iş her gün yapılamaz diyenler oldu. yanılıyorlar :) 5-7 dakika sürüyor toplamda bütün bunlar. fark ettiyseniz amaç hızlı ve temiz yıkanmak.

  yüzünü duş jeliyle temizlemek istemeyenler için de kendi jellerini kullanmalarını öneririm. ama adı peeling bir şeysi olan jellerle bile yıkansa liflenmeyen yüzün temizlenmediğini gayet net söyleyebilirim.

  @ikitekcorap

  kola değil de çay bence daha makul. ama sıcak yaz günlerinde o da olur tabii :) genci görmeyi bekliyoruz helecanla bu arada hala