En iyi LCD TV hangisi ( 2010 – 2011 ) 436


Bundan bir yıl kadar önce en iyi LCD TV’nin hangisi olduğuna dair bir iddiayla çıkıp 32LH2000’i sizlere övmüştüm. Doğrusu, bugün bile bu söylediklerimin arkasındayım. Sadece TV izleyecekseniz, bundan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Ama yakın zamanda taşındığım yeni ev eskisine göre çok daha büyük bir salona sahip olduğundan televizyon izlediğim mesafe oldukça arttı. Ben de bu fırsattan istifade yeni bir televizyon arayışına girdim. Kriterlerim arasında başı çekenler her zamanki gibi Teledünya desteği (yani DVB-C) ve fiyat/performans oldu. Sonuç olarak Samsung 46C750’de karar kıldım. Tabii bu çağda LCD mi kaldı diyenler olacaktır :) Cevap veriyorum: EVET. Gelelim tercihimin sebeplerine:

En başta Teledünya desteği, daha doğrusu DVB-C desteği ve CI+ modül desteği olan TV’leri seçince zaten bir sürü televizyonu otomatikman eliyorsunuz. Geriye Sony, Samsung ve Panasonic markaları kalıyor. Maalesef LG’nin yeni modellerinde DVB-C desteği görünmüyor. Bu sefer kendimi riske atamadım. CI+ da şart değil ama elimdeki Neotion marka modül CI+ destekli olduğu için bir avantaj. Modül sayesinde, HD kutuya ek para vermeden Teledünya’nın HD kanallarını da izleyebiliyorsunuz.

Teledünya başlıca derdi olmayanlar için ise belirteyim. Bu TV serisi, nice yandan aydınlatmalı (edge lit) LED TV’den çok daha güzel renk sağlıyor. Buna ise, bir Samsung mağazasında bir alt modeli olan C650 ile şimdi modelini hatırlayamadığım bir LED TV’yi yanyana seyrederek karar vermiştim. Yani eğer tam arka aydınlatmalı (full backlit) bir LED TV alamıyorsanız, LED TV almayın. Paranıza yazık edersiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu şu. Tam arka aydınlatmalı LED TV’leri ürünün kendi sayfasına bakarak ayırt etmeniz oldukça zor. Zira yandan ledle aydınlatılan LED TV’ler de aslında TV’nin arkasındaki ledlerle aydınlatılıyor. Yani bunlar da backlit. Bu yüzden seçtiğiniz TV için mutlaka web sayfalarında yorumları okuyunuz ve full backlit olduğundan emin olunuz.

Ve işte büyük bomba geliyor. Aktif 3D desteği. Üç boyutlu TV’ler henüz ülkemizde de dünyada da çok yeni. Hatta bu teknoloji o kadar yeni ki, izleyiciye 3D görüntü seyrettirmek için birden fazla yöntem var ve oturmuş bir standart bile yok. Şu anda TV’lerden en gerçekçi ve kaliteli 3D görüntüyü Aktif Gözlük (active shutter glasses) teknolojisiyle alabiliyoruz. Bu teknolojide TV’ler izleyicilerin taktığı gözlüklere birer sinyal gönderiyor ve gözlükler de bir sağ gözü bir sol gözü kapatarak her iki gözün farklı görüntü görebilmesini sağlıyor. Bu sırada da TV, bir sol göz için görüntü gösteriyor bir sağ göz için. Yani anlayacağınız, TV’nizin ekrandaki görüntüyü gerçekten hızlı bir şekilde yenileyebilmesi gerekiyor. Bir kısım TV firması ise bunun için 3D desteğini sadece LED TV’lere koyuyor. Zira LCD TV’lerde bu hızlara (frekans) ulaşmak zor. Bu frekanslara ulaşmada kolaydan zora doğru teknolojiler şöyle: Plazma, LED, LCD. Kolaylık kriterini de takdir edersiniz ki ancak ucuzlukla ölçebiliyorum. Samsung, parası çok olmayıp da 3D’nin tadını merak edenlere bir güzellik yapıp C750 serisini çıkarmış. Yani giriş seviyesi bir 3D sistem için Türkiye’deki en ideal TV şu anda bu.

Plazma TV’ler ise yenileme hızı en yüksek TV’ler. Ancak 3D destekli plazmaların (Örneğin Panasonic VT20 serisi) fiyatları şu anda bir o kadar da uçuk. Gerçek bir 3D deneyimi istiyorsanız (okuduğum ve mantıklı geldiği kadarıyla) oldukça büyük bir TV almanız gerekecek. Zira, 3D’de ekran büyüdükçe derinlik hissi daha iyi anlaşılıyormuş (Eh doğrudur, sinemada epey derin oluyor).

Özetle, Teledünya izleyebileceğiniz, full HD, 3D desteği olan ve 2D’de de enfes bir görsel sağlayan bir TV istiyorsanız, bu televizyonu alabilirsiniz. Darty şu anda piyasadaki en uygun taksitli fiyatı veriyor. Hatta pazarlık yapma ihtimaliniz de mevcut. Daha da iyisi, gelen TV’nin kutusundan 180 TL değerinde bir adet 3D gözlük çıktı ve bayram şekeri almış çocuk gibi sevindim. Bana gelen TV’nin tam model numarası: LE46C750R2WXXC. Bulabilirseniz siz de bu modeli isteyin.

Bu TV’nin sevdiğim (fakat bir kısmını henüz deneyemediğim) diğer özellikleri ise şöyle: DLNA desteği (bilgisayarınızdaki filmleri ağ üzerinden izleme), HDMI 1.4 portu (3D desteği), USB diske kayıt (PVR), kanal listesini USB belleğe yedekleme (bu sayede her güncellemede başa dönmeyeceğimizi umuyorum). Samsung, TV’lerinin kaynak kodunu bir süre sonra halka sunduğu için, bu TV’lere açık kaynak kodlu yazılım bulmanız da mümkün olabiliyor (bkz: SamyGO) Dijital Optik çıkış sayesinde, televizyon kanallarını da 5.1 ev sinema sisteminden dinleyebiliyorsunuz.

Türkiye’de 3D yayın yapan kanal olmadığından, 3D bir şeyler izlemek için sadece TV yeterli değil şimdilik. En uygun fiyatlı 3D sistemi gibi bir başlıkla, bir başka yazıda da gereken tüm ekipmanları (en ucuz olanlarını tabii ki :) ) yazacağım.

Samsung 46C750’nin henüz Türkçe sayfası mevcut değil. Bu sebeple, detaylı bilgi için Samsung İngiltere sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://www.samsung.com/uk Bir de, unutmadan eklemeliyim ki, bu yazıyı yazdığım sırada, Samsung teknik desteği kendisi doğrudan vermeye başlamıştı ve Anadolu Elektronik’i yavaş yavaş devreden çıkarıyordu. Sanırım bu da, Apple’da olduğu gibi, TV’yi nereden alırsanız alın destek alabilirsiniz anlamına gelebilir orta vadede. Tabii ki böyle bir durumda distribütör ürünü sevmeyen arkadaşlara gün doğar :)

Tükenmeden alın ve güle güle seyredin efenim..

Sonradan ek: En uygun 3D sinema sistemi konusunu da şurada irdeledim, ilgilenenler okuyabilir.

Sonradan ek iki: “LED TV alayım mı?” diye o kadar çok soran oldu ki yeni bir yazı yazıp “LCD TV ile LED TV’nin farkını, LED TV denilince aslında ne anlamamız gerektiğini” anlattım. Şuradan okuyabilirsiniz.

 • ahmet tankurt

  en ucuz 3d tv leri araştırdım pek çok model var türkiyeye gelmiş olan ancak henüz deneme fırsatım olmadı birazcık pahalılar . Bazı modelleri aşağıdaki adreste görmeniz mümkün

  http://www.(kaldırıldı).com/category.php?categoryId=1073&t=&x=&sk=&so=&

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @ahmet tankurt

   Benim yazdığım tv'nin yakınından bile geçmiyor bunlar farkındaysan.. Linki, bu haliyle yazıya bir faydası olmadığı için kaldırıyorum…

   • bertan

    merhaba kirpi bir sorum olucak insallah yanitlarsin bir 3D tv almak istiyorum Samsung UE40D6530 sunu onerdiler ama guvenemedim anca sen en iyisini bilirsin..yada sana sorsam hangi 3d tv almak en iyisi ve en guzeli simdiden tesekurler…

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @bertan maalesef 2011-2012 sezonu için henüz bir araştırma yapamadım. İlk fırsatta yapıp önerebilirim. 3D en önemli konu ise, Panasonic’in 2011 model Plazmalarına bir göz atmanı öneririm.

     • ilhan55

      SLM KİRPİ
      BLUERAY1080P BİR FİLMİ USB ARACILIĞIYLA SAMSUNG 40DE5000 GİBİ BİR MODELDE İZLEMEK MÜMKÜN MÜ

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @ilhan55 Ben C750 serisi (yani daha eski bir seri) modelde izliyorum. Hem de sadece 1080P değil aynı zamanda 3D de olan bir filmi bile. O yüzden D serisinde de izlenmesini beklerim.

      (Mümkünse imla kurallarına dikkat edelim. Örneğin, tüm cümleyi büyük harf kullanarak yazmak, internet ortamında “bağırmak” anlamına geliyor.)

     • Xxmahonixx

      kirpi
      sen hep panasoniç i niye öneriyorsun kardeşim
      hayırdır
      başka markamı yok
      bir kere de başkasına iyi de

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @Xxmahonixx yazıyı okumadın sanırım, sadece yorumlara bakarak böyle bir fikre vardın. Zira yazıda en az üç farklı markadan bahsediyorum :) Hepsine de iyi demişim. Hangileri bu markalar söyleyebilir misin? :)

     • Jettthasan

      üstad, bende 2012 3d almayı planladım. tabi plazma-led arasında araştırmalar yapıyorum. sizinde görüşleriniz son derece güzel, ben şu an panasonic plazmaya yakınım, 3d 55″ düşüncem var. sizden isteğim eğer bilginiz dahilinde ise
      en iyi panasonic serisinden hangisini önerirsiniz 2. olarakta güncel olan bilgiler var ise sonuçta teknoloji gelişiyor hala plazma-led konusunda yine öncelik plazmanın mı 2012de yeni nesil ledler de iyi midir

      saygılar

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @Jetthasan 2012 TV’lerini henüz inceleme fırsatım olmadı. 2012 başlayınca inceleyebileceğim ancak. Aciliyetin varsa ST33 serisi, veya bütçen rahatsa GT30 serisini önerebilirim :)

      ST33 fiyat/performans açısından oldukça tatmin edici.

      LED TV önermiyorum henüz. En iyisi dedikleri D8000’in görüntüleri, katiyen o fiyatı hak edecek güzellikte değil. Hele ki çeyreği fiyatına ST33 varken..

     • Hidayet dinçer

      kirpi kardeşim benimde kafam karıştı..evde tv yok.yılbaşını tv,siz geçirdik galiba. ledmi lcdmi,ful hdmi,50 hz mi,100 hzmi,82 ekran olsun, uydu cihazlımı olsun ayrımı olsun olsun birde panasonic plazma mı olsun kafam karıştı.bu gün yine darty,medai mark,veya bayileri gezecem.vestel dahil.bana ne öneririsniz..diye.

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @Hidayet karışmasın kafalar :) Darty’de Panasonic ST33 serisini bir görün. Bulabilirseniz GW serisi veya bütçe uygunsa Panasonic GT serisi de olabilir.

 • MK!!!!!

  ARKADAŞLAR DİKKATLE OKUYUN!!!

  en iyi markadan önce özellikler

  1- 100HZ özelligi -görütüntü için yeterlidir çünkü tv kanallarından alabileceginiz max HZ 70 civarındadır.

  2-FULL HD 1080p özelligi – görüntü 10 üzerinden 11 verir. 720p filan kanmayın çok dikkat edin…

  gelelim LCD LED farkına… hiç bir fark yoktur… aydınlatma ışık olayı vardır gözle fark edemessiniz. Edeceginiz tek fark LED Tvler %15 kadar daha az elektirik yakar… Fiyata gelince LED tvler şu özelliklerde 3000TL civarındadır…. KANMAYIN…

  Marka konusunda ise samsung emin adımlarla yürüyen bir markadır…

  Sony bile tv panelleri filan parçaları samsung yardımıyla almak-yapmaktadır….

  TAVSİYE EDEBİLECEGİM LCD TV İSE SİZLERE SAMSUNG 40C650 modeli… özellikler 40" 102cm FULLHD 1080p 100hz 4hdmi giriş usb harddisc giriş falan filan sürüsüne bereket özellikte. görüntü kalite anlamında 10numara 5yıldız överek bitiremeyecegim ve fiyatı 1700 ve aşagısında magazalarda satılmaktatır… Bilinçli tüketiciler tarafından çok tututmakda ve satılmaktadır… size önerim en yakın bi plazaya gidip 40C650 modelini görmeniz ve digerleri ile karışılaştırmanız…

 • MK!!!!!

  …Tv piyasasını çok dikkatle takip ediyorum… kafası karışan arkadaşlara sesleniyorummm.. Aynı sıkıntıya bende düştüm… ama şu anda bu metni okuyorsanız sıkıntınız büyük anlamda giderilecektir….
  soru cevap yapalım..
  SORU1
  HACI ne yapsak LCD iyi diyolar ama LED daha iyimiş sence???
  CEVAP1
  birader LED- adı üstünde led lambalarla kendi ışıgını üzerinde direk yansıtarak gösteriyo LEd de mini florasan lambalar ile arkadan-yandan ışıtarak iletiyor… ama seyir olarak bişey fark etmiyor anlıcan. ama led biraz daha az elektirik yakıyor

  Soru2
  hacım en iyi özellik olan hangi tv…__????
  CEvap2
  biladerimmmm iyi dinle şimdi seni kandırdırlar hikayelerle fullhd 600hz tv hiç bi markada yok LG de var gel süper falan fiyatıda 2.500tl çok iyi boşver 1 kez alıyorsun nede olsa hikayeleri….
  600HZ diye bişey yok ya… TV isterse 10000000000hz olsun senin alabilecegin görüntü yukardaki arkadaşın dedigi gibi 80 max 90nı geçmez PC baglasan Bluray filmde bile max 99.99 olur…
  yani (LCD) 100HZ – 1080P FULL HD – 40"102cm İDEAL BOYUTLAR VE KALİTESİNDE
  BİR TV SANA ÇOK YETERDE ARTAR BİLE…
  SORU3
  Marka konusunda ne yapmalıyım peki
  CEVAP3
  sana 2 marka öneriyim kardeşim 1.si lider SAMSUNG
  2.Bilgidimiz O SONY!!!
  100hz Full HD 1080p özelliklerinki TV SAMSUNGDA 1700TL SONY DE 2000TL civarında… Markaya para vermek KAZIK YEMEK BU KARŞILAŞTIRMADA ANLAŞILIYOR DEGİLMİ!!!!!!!!!!!

  ALACAGIN LCD TV İSE 1700TL'ye SAMSUNG 40C650 modeli özellikleri ;;;; 40" 102cm FULL hd 1080p Motionplus 100hz
  tvdir. keyifle izle kardeşim……………..HAyırlı olsun….

 • MK!!!!!

  merhaba arkadaşlar…. Tv aldım.. Sırada SES SiSTEmİ
  en ucuza en iyi özellikte ses sistemini hangi markadan ve nereden almalıyım…….. From ANTALYA!!!

 • http://www.kirpininyeri.com kirpi

  @MK!!!!!

  Yazdıklarının bir kısmına yanıt vereyim.

  – 3D desteklemeyen TV'lerde maalesef 100hz tam gerçeği yansıtmıyor. Girişten 50hz alıp aynı kareyi iki kere arka arkaya göstererek 100hz elde ediyorlar. 3D TV'lerde ise zaten aynı sahneyi iki kere oynatmaları gerektiği için, 120hz yazan TV'nin girişleri de 120hz'dir. Buna benzer şekilde bir de 24 fps sorunu var. Filmler 24fps çekiliyor ancak, 24'ü TV'nin 50'siyle (veya katlarıyla) buluşturmak için TV'ler normalde girişte yer almayan kareler üretirler (interpolation vb). Bu yüzden de yenileme hızı 12'nin tam katları olan TV'leri tercih etmekte fayda var.

  – 1080p'ye katılıyorum. Televizyonunuz büyürse, 80inch vb gibi boyutlara ulaşırsa 1080p de yetmeyebilir.

  – LCD LED farkı senin özetlediğin kadar kısa değil. LG LX9500 gibi gerçek LED diye nitelendirebileceğim, arkadan aydınlatmalı ve yerel karartmalı LED TV'lerde görüntü kalitesi çok büyük fark yaratacaktır. LG'nin LX9500 ile C650'sini yan yana görmek gerekir bunun için. Ancak fiyatlar uçuyor tabii böyle gerçek LED diye nitelediğimiz TV'lerde. Kısacası, LED TV alacaksanız arkadan aydınlatmalı (full-backlit) ve yerel karartmalı (local dimming) olmalı.

  – Sony konusunda katılıyorum. Aynı özellikteki ürüne daha fazla para vermenin lüzumu yok. Hem de Sony kendi teknolojilerine zorunlu bırakmayı sever. Oysa birçok Samsung TV'ye farklı yazılımlar (SamyGo gibi) atmak dahi mümkün.

  – Eğer TV'ye uzun süreli yatırım yapıyorsanız 40C650 önermiyorum katiyen. Sizi bilmem ama pek çok kişinin içinde kalır. Yok ben idare ederim ya da seneye satar yenisini alırım diyorsanız alın bunu. 3D teknolojisi 2011'de daha hızlanacak. Çok yatırım yapılmakta bu alana. En azından Panasonic son kullanıcı için 3D kamera üretti ki bu TV'leri satsın diye. Daha kimbilir neler çıkacak.

  – 600HZ hiçbir markada yok biraz eksik olmuş. LCD ve LED TV'lerde yok. Panasonic Plazma TV'lerin hepsi 600hz. Zaten bu yüzden 3D'de en güzel görüntüyü onlar veriyor. Daha düşük tazeleme hızına sahip diğer teknolojilerde, 3D film izlerken ghosting denilen bir etki oluşuyor ama giriş seviyesi için göz ardı edilebilir. (Ghosting'i, küçük nesnelerin parlaması şeklinde özetleyebiliriz)

  – Samsung almayacaksan Sony alacaksın'a ise kesinlikle katılmıyorum. Sony en son düşüneceğim TV markası. Bütçem yetseydi şu sırayla alırdım: Panasonic VT20 serisi (veya daha yeni) bir plazma TV, LG LX9500 serisi bir LED TV, veya C750 model 50 inç bir LCD TV.

 • http://www.kirpininyeri.com kirpi

  Ses sistemi konusunda önerimi, "En ucuz 3D ev sineması sistemi" başlığında paylaştım. Ancak daha üst seviye bir şey için paranız varsa, Onkyo TX-SR608 modelini tavsiye ederim. Mümkünse yurtdışından alın, aradaki fiyat farkını görünce dudaklarınız uçuklar. Hoparlör konusunda bir araştırma yapmadım. Orada şimdilik tek başınızasınız.

 • http://www.kirpininyeri.com kirpi

  @MK!!!!!

  Eklemem gereken bir konu daha var. SD yayınlar için dediğin doğru bile olsa, bir sürü insanın BluRay izlediğini veya PS3 gibi yüksek kalite konsollarla oyun oynadığını da unutmaman gerekir. 3D'yi de zaten belirttik. Yüksek Hz de zaten bu gibi konularda önemli oluyor.

 • Ali

  Selam kirpi,

  Öncelikle analizin için teşekkürler,baya yararlı ve detaylı bir makale olmuş.düşük bütçeler içinde fikrini paylaşırmısın lüfen.MK nın önerdiği samsung 40C650modeli 1600TL civarında.1400-1800 aralağında bir LCD alınacaksa  40c650 modelini mi yada farklı bir modeli mi önerirsin??1400-1800 bütçe için yorumlarnı bekliyorum..

  Teşekkürler

  Ali

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ali, eğer biraz takip edersen Panasonic
   TX-P42GW20E modelini bir incelemeni öneririm. Bir arkadaşım, daha dün MediaMarkt’ta 1600TL’ye satılmış dedi. Yine aynı arkadaşım Panasonic
   TX-P42G20E modelini aldı. G20 modelinde DVB-C (yani Teledünya desteği) ve GW20 modelinde DVB-S (yani uydu alıcısı) var.

   • ali

    @kirpi, teşekkürler yorumun için. şu an ev taşımadan dolayı tv şini temmuz ortasına bıraktım ve 2500 TL ye kadar çıkacağım büyük ihtimal.Panasonic vt20-30 plazma modellerini ve senin makalende incelemiş olduğun modeli karşılaştırıp max 2500-2700 civarı bir tv almayı düşünüyorum.Senin de yakın zamanda incelemiş olduğun ve önereceğin  modeller varsa paylaşırsan sevinirim.MKV desteği olmasını istiyorum,hd ayın için extra bir oynatıcı almak istemiyorum.

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Ali Bildiğim kadarıyla Panasonic’in MKV oynatan bir cihazı yok. Ya da ben bulamadım :) Bulursan bana da haber ver. Eğer illa ki MKV’yi TV’den oynatacağım diyorsan, bu işin en iyisi Samsung. Yeni evin hayırlı olsun :)

     • Ali

      @qirpi:disqus kirpi
      MKV oynatm zorunluluğundan vazgeçtim:) onu daha sonra çözerim,WD media player..vs oynatıcılarla.Yaptığım araştırmalarda özellikle forumdonanımdaki yorumlardan sonra seninde önerdiğin TX-P42GW20E mantıklı gelmeye başladı.Onu  2-3 güne alırım.Daha sonra uydu alıcı,ses sistemi ni araştırmaya başlayacağım.Bu konuda da yorumların varsa duymaktan memnun olurum:)Bu arada ev dileğin için de teşekkürler..

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @ali Dark Media Player’ı dene dilersen. 100 liraya epey bir şey oynatan bir aletin oluyor. Bu arada TV’de zaten uydu alıcısı var. Hem de HD :) Boşa para verme ek alıcıya. Digitürk vb için modüllü seçenekleri tercih et, hem ek kumanda kullanmamış olur hem kablo karmaşasından kurtulursun. Hem de ara kablo olmayacağı için daha kaliteli görüntü elde edersin.

      Ses sistemi için çok kapsamlı bir inceleme yapmadım ama şu yazıma göz atmanı tavsiye ederim: http://www.kirpininyeri.com/2010/09/en-ucuz-3d-ev-sinemasi-sistemi/

 • Anonim

  Merhaba

  Yazılarınızı özenle takip ediyorum.Evlenme arifesinde olduğum şu günlerde alacağım beyaz eşyalarda ( özellikle tv ) çok büyük faydası oluyor.Hatta alacağım televizyon şimdiden belli diyebilirim :)

  Size sormak istediğim samsung’un bahsettiğiniz bu televizyonu kendinden uydu alıcılı mı Eğer değilse uydu alıcıları konusunda önerebileceğiniz marka/model var mı?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @hakki, Öncelikle tebrikler. Umarım mutlu ve uzun bir evliliğin olur, televizyonu da arada sırada izleyebilirsin :)

   Gelelim soruna. Eğer 3D şart değil ama kendinden uydu alıcılı olması şart diyorsan, Ali’ye de söylediğim gibi Panasonic TX-P42GW20E (veya daha geniş ekran bir modeli) alabilirsin.

   Ancak ben uydu alıcısından ziyade kablolu yayını seviyorum. (Zaten televizyonda DVB-C aramamdan anlamışsındır) Kanallarla uğraşmak, izlemediğim yüzlerce kanal, kaliteli görüntü alabilmek için çok ince ayar gerektiren LNB, yağmurda çamurda kesilen yayın gibi sorunları unuttum diyebilirim :) Bütün bunlar yapıldığında bile, kablolu yayınların kalitesi daha yüksek. Hele internetinin tadına varınca bırakamazsın. Naçizane önerim, kablolu internet ve kablolu TV. (Sabit hattın da kapatılması tabii :))

   Bütün bu sebeplerden, bir yıl kadar bir süredir uydu alıcısı konularını takip etmeyi bıraktım. En son bıraktığımda ise Xiremco (ya da hiremco) adlı bir uydu alıcısı epey kaliteli işler yapıyordu. Türk yapımı bu uydu alıcı gerçekten çok iş görüyor. Örneğin uydudan güncellenebiliyordu en son ve Türk malı bir ürün için çok başarılı bir özellik bence. Örnek bir tanesi için buraya ve detayları için şuraya bakabilirsin.

   İlla ki uydu yayını istiyorsan, HDMI portu olan ve bu porttan en az 720p görüntü verebilen bir cihaz almanı öneririm. (Bazı alıcılar HDMI portundan yalnızca düşük kaliteli görüntü verebiliyor) Bir de Digiturk veya DSmart gibi konuları düşünüyorsan önceden karar ver ve cihazını alırken CI+ portu olmasına dikkat et. Alacağın yere, ben bununla Digiturk veya DSmart izleyebilir miyim diye de sor lütfen.

   Tekrar tebrik ederim.

  • Hakkikahya

   İlgin için teşekkür ederim.Bulunduğum bölgede kablolu yayın olmadığı için mecburen uydu alıcı araştırmasına girdim.Bu yüzden de böyle bir televizyon almışken en iyi görüntüyü elde etmek istiyorum.

   Tekrar Teşekkürler.

   • http://www.kirpininyeri.com kirpi

    Rica ederim. Uydu alıcısı ile en iyi görüntü için LNB, kablo ve lazımsa splitter kaliteli olmalı. Ve çanağı ve LNB yi iyi konumlandırmalı.

    Tekrar kolay gelsin.

 • sezgince

  merhaba kirpi kardeş yazılarını bugün itibariyle tesadüfen gördüm ve okudum ve tv konusundaki tecrübelerine ve bilgine güvendiğimden dolayı benimde senden istirhamım bende yeni bi tv almak istiyorum ama aradığım özellikler kafamı karıştırıyor mesela ben 42 yada 46 inç bi tv almayı düşünüyorum maksimum 2000TL fiyatında görüntü kalitesine,enerji tasarrufunada son derece önem veriyorum.media link black panter uydu alıcıssıyla server vasıtasıyla şuan pc den izliyorum ve bu keyfi tv ye taşımak istiyorum.bana bu kriterlere uygun bi tv(lcd,led,plazma) önerebilirmisin.şimdiden çok teşekkürler…

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @sezgince enerji tasarrufuna önem veriyorum diyorsun ama sandığın kadar önem vermiyor olabilirsin :) Bunu söyleyebilmem için öncelikle TV’ni ne kadar açık tutmak istediğini bilmem gerek. Eğer kafeterya vb işletmiyorsan, ya da daha doğrusu günde 2-4 saat arası açık olacak ise LCD-LED ve PLASMA arasında ödeyeceğin meblağlar, bahse değer bile olmayacaktır. Ancak daha uzun sürelerde açık kalacaksa o zaman paraya kıyıp LED TV alman gerekebilir. Daha teknik söylersem, Plasma TV kullanmayarak kilovatsaat farkından elde edeceğin kazancın, aynı görüntü özelliklerinde LED bir ekrana ödeyeceğin paradan çok olması çok düşük bir olasılık.

   Gelelim diğer konuya. Server aracılığı ile derken tahmin ettiğim şeyi kastediyorsan, kendinden uydu alıcılı bir TV kullanmamalısın. Yani yine kendi uydu alıcını kullanacaksın. Bu durumda fiyatı en uygun TV yine Panasonic TX-P42G20E olacaktır (1499TL civarı).

   Biraz daha elektrik tasarrufu olsun ama cihazın fiyatı da ucuz olsun dersen ve 3D izleme gibi bir durum da yoksa Samsung C650 serisini tavsiye edebilirim.

   • sezgince

    öncelikle alaka gösterip bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim üstad.tv yi evde kullanıcam günde en az ben izlemesem dahi 6 saat açık oluyor.ben tv de en fazla netliği arıyorum yorumlardan anlaşıldığına göre bunuda en iyi yapan panasonic plazma tvler.onlarında çok elktrik harcadığı söleniyor açıkcası ne yapmam gerektiğini şaşırdım.bu önerdiğin tv sanırım neo plazma onların tasarruflu olduğuda söleniyor ben her ne olursa olsun tercihimi panasonicten yana kulllanmak istiyorum model olarakta TX-P42G20E diyorsan büyük bi ihtimalle bu olur.tekrar çok teşekkürler .

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @sezgince Elektrik hesabı günde 6 saatte, faturanda fark edemeyeceğin seviyede olur muhtemelen. Ancak yorumlarda gözden kaçmış olabilir, Panasonic TV’lerde MKV desteği yok. Ancak ve ancak MKV oynatmak için bir mediaplayer alacaksan veya MKV ile işim olmaz diyorsan bu TV’leri öneriyorum :)

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @sezgince Üşenmedim hesapladım. Aynen tahmin ettiğim gibi çıktı sonuçlar:

     http://www.kirpininyeri.com/2011/08/tv-ne-kadar-elektrik-harcar/

 • erhan

  mrb kırpı kardes sıtenızı yenı kesfettım ben pek elektornık ısınden anlamamda sızden rıcam cok arastırmalarım sonucunda panasonıc led 600 hz olanda kara kıldım modelını bılmıyorum ama benım ıcın oncelık olan saglamlık ve uzun omurluluk arksında made ın japan yazısına bakcaksın dedı tamırcıler bıde elektırık sarfıyatına ama bı yerdede plazmalar daha ıyı dedıler panasonıgın cunku tum parcalarını kendı uretıyomus plazmalar daha uzun omurlu ve olu pıksel olusması sonradan daha az oluyomus kardes benım kafam cok karıstı bıde bır kac yerle gorustum ıstanbulda bu tvlerı tamır eden sony samsung da parca sıkıntısı cekıyoruz ellerımızde arızalı olanlar var temın etmekte zorlanıyoruz dedıler panasonıc kendı urettıgınden en ıyı led su an dedıler saglamlık konusunda dıyorum bensen kendı evıne alsan saglamlıgı on planda tutsan hangısını alırdın sana zahmet bı ılgılenırsen cok memnun olcam bıde gray mallar var onlara ne dersın dıspırotor garantılımı olsun cok tsklerr

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @erhan Öncelikle ben hiç 600Hz LED diye bir şey duymadım. Hangi model acaba bu? Bir inceleyeyim. Yoksa Plazma ile LED mi karıştı?

   Sağlamlık konusuna bir şey diyemem. Bütün bunlar istatistiksel konular. Zaten LED TV önermiyorum ben, yazılarımdan ve yorumlarından görmüşsündür. Ya kaliteli bir LCD, ya Plazma öneriyorum.

   Dahası bu kadar yüksek fiyatlardaki ürünlerde distribütör garantisi arıyorum. Gri market, bu kadar büyük meblağlarda riskli bir kumar doğrusu. Hele de sağlamlık ön plandaysa. Ama eğer, sorun çıkarsa ben hakkımı sonuna kadar ararım, hakem heyetine de giderim tüketici mahkemesine de diyorsan, hiç düşünme, al derim.

   • yenilikci

    samsung led tv 800 hz var ara bulursun nette

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @yenilikci Bu aralar bir TV incelemesi daha yapacağım. Ama lütfen yorumlarda üsluba da dikkat edelim bir dahaki yorumda. Yukarıdaki “Nasıl Yorum Yazılır?” başlıklı yazı bu konuyu güzel bir şekilde inceliyor.

 • erhan

  kardes bır yazını daha okudumda ledmı alalım yazını gercekten cok guzel yazmıssın sımdı bıde senden ogrenmek ıstedıgım plazmamı alıyım lcdmı ledmı ledmı dıyorum ledler bıraz daha ınce.)ıncelık bı ıse yaramıcakta panasonıgın soyle 2 veya 3 mılyar arası saglamlık acısından hangı modelını alalım ne dersın sadece uyduda kullanılcak ozellık pek onemlı degıl saglamlık onemlı olan tskler

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @erhan

   Bu aralar Panasonic’in NeoPlasma paneli olan Plazmalarını öneriyorum. LED’i önermemi gerektiren bir durum yok. Elektrik çok yakar diyorlar bazıları. Onun da öyle olmadığını şurada ispatladık.

   Eğer uydu alıcısında modül kullanmıyorsan, veya uygun modülün varsa, kendinden uydu alıcılı Panasonic modellerini öneririm. Panasonic ST30 serisi, bu senenin iddialı serilerinden ama Türkiye’de henüz yok. Bunun yerine Panasonic GT30’a da bakabilirsin ama daha pahalı olur muhtemelen.

 • aysun

  merhabalar ben lcd veya led tv almayı düşünüyorum fakat bu kanuda hiç bilgim yok bana bi marka veya modl tavsiye edermisiniz son dönemde çıkan tv lerder hangisini almalıyım ayrıca uydu kullanıcam içinde uydu barındıra bilir fakat bende ayrı takabilirim teşekkürler size güveniyorum önerdiğiniz markayı kesinlikle alıcam

 • aysun

  merhaba sadece televizyonda görüntü güzel olsun istiyorum bide benim uydu alıcım var onu bağlıcam başka bi özellik olmasına gerek yok onun için görüşünüz benim için önemli teşekkürler

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @aysun 46C750 en beğendiğim TV ve zaten benim TV’m de bu. Şu anda 2860TL bir web sitesinde. Bu model uygun mu gelmedi yoksa fiyat limitine mi uymadı?

 • Mehmet

  selam kirpi.. malum 2012 geliyor ve önerdiğin tv heryerde bulamıyoruz.. Özellikle c650 bulmak neredeyse imkansız.. Şimdilerde farklı LCD ya da Led önerin var mı..?? Teşekkürler..

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Mehmet Rica ederim. 2012’nin en iyi TV’sini belirlemek için biraz erken ama 3D özelliği olmayan TV modeli isteyen çok oluyor. Bir inceleme daha yapacağım en kısa zamanda. Yaptığım ön incelemede NeoPlasma (veya NeoPDP) paneli olan Panasonic Plazma’lar en iyisi gibi duruyor. GT30 veya ST30 serisi gibi. (Ama galiba bunlar da pek yok piyasada :) İncelememi yapana kadar sen de bu modellere bir göz atıp, beğendiğin ve beğenmediğin yanlarını paylaşır mısın? Bir de özellikle LCD ve LED olsun istemenin sebebini de paylaşabilir misin? Böylece ben de yeni yazımı bu bilgiler ışığında yazarım.

 • Tanerozgonul

  kirpikardes haftasonu lcd plasma veya led 3 unden bırını almayı dusunuyorum evde ps3 ıcın kullacam ve dvd ve dvx fılm ızlıcem hangı marka ve model dersın 1000 ıla 1500 tl arası dusunuyorum enerjı sarfıyatı onemlı degıl goruntu kalıtesı ve saglamlık onemlı benım ıcın

 • aysun

  merhaba önerdiğimiz model üretimden kalkmış ama siz yeni bir değerlendirme yapıcam demişsiniz ben en iyisi onu bekliyim acelem yok önereceğiniz marka model benim için önemli görüntüsü güzel olsun yeter birde uydu bağlicam 42″ yeterli benim için teşekkürler

 • Ramazan

  Selam kirpi sd yayın için 1000 tl yi aşmayan enerji sarfiyatı yapmayan piyasada bulabileceğim 26″ veya 32″ tv önerin varmı ? şimdiden teşekkürler

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ramazan SD yayınlarında Samsung’un ve LG’nin upscale’i epey iyi doğrusu. SD yayınlarda Panasonic plazmalar bile o kadar iyi görüntü vermiyor (Darty’de yan yana kıyasladım). Tabii ince ayar yaptıktan sonra görüntü bambaşka bir hâl alıyor, onu da hesaba katmalı. Özellikle spor yayını izleyeceksen konu değişiyor.

   Futbol vb izleyeceksen, Panasonic Plazma TV önereceğim. Yoksa herhangi bir Samsung veya LG LCD yeterli olur fiyat/performans açısından. 100Hz ve üstünü öneririm her halükarda.

 • Ozgurersan_gs

  slm kirpi yarın samsungun 40d5000 fhd led tv yi kurduracağım satın aldım servis kurarken yapmam gerekenler neler yani mesela ölü piksel olup olmadığı nerden anlaşılıyo ve başka nelere bakmam gerekiyo yardımcı olursan sevinirim

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ozgurersan_gs kusura bakma biraz geciktim yanıt yazmakta (Bu aralar bir türlü fırsat bulamadım da). Ölü piksel konusunda pek bir şey yapamıyorsun yanılmıyorsam. Ama vakit dolmadıysa ve ölü piksel varsa cayma hakkından faydalanabilirsin.

   Ölü piksel var mı anlamak için televizyonda şu sayfayı görüntüleyebilirsen işin biraz daha kolay olur. http://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php

   Ama herhangi bir sabit görüntü açıp ekrana yakınlaşıp yine inceleyebilirsin. Ölü piksel oldukça kendini belli eden bir şey zaten.

   Servisler artık kurulum yaptığında firmware numarasını kaydediyor. O firmware numarasını bir kenara kaydedip indirebilirsen iyi olur. İleride servis çağırdığında, firmware’i güncellemişsiniz deyip kıllık yapma ihtimallerine karşı o firmware’i yeniden yükleyebilirsin dilersen. Ama böyle bir şey yaparlarsa, tüketici hakem heyetine başvururum desen de çözer sorunu muhtemelen.

 • Mehtun

  slm kirpi:
  bende bir 46 inç t almayı düşünüyorum ama araştırdıkça kafam karışıyor.
  en son gittiğim media mark ta satış danışmanı bana samsungun iyi olmadığını sharp,tan şaşmam gerektiğini söyledi.
  ki
  ben 46d6000 bakıyordum…..
  ama benim için 3d önemli değil nasıl bir yol izlemeliyim nasıl bir model almalıyım yardımcı oluran sevinirim.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Mehtun henüz 2012 yılı için model incelemeye başlamadım. Ama şu an için ST33 serisi Panasonic plazma TV’leri bir incelemeni öneririm. Şimdiye kadar iki arkadaşımı Panasonic Plazma’ya ikna ettim, ikisi de gayet mutlu hayatından. Darty’de satıyorlar. Özetlersem, Panasonic NeoPlasma serisi veya bütçen kısıtlıysa Panasonic NeoPDP serisi almanı tavsiye ediyorum şimdilik. Eğer bu iki panel tipinden biri yoksa alma.

   Bu arada Sharp’tan şaşma Samsung iyi değil diyen arkadaş da biraz fazla genellemiş. Benim baktığım Sharp’lar C750’nin yakınında bir görüntü bile vermiyordu. Hem de Aquos serisiydi :) Tüm üreticileri model (daha doğrusu o modelde kullanılan teknoloji) bazında kıyaslamak lazım.

   2012 modelleri piyasaya çıkmaya başlasın daha rahat bir tavsiyede bulunabilirim.

 • Misafir

  iyi akşamlar kirpi kardeş size bir sorum olacaktı iki hafta önce SAMSUNG LE32D403E2W 32″ usb LCD TValdım ve sadece sd yayınları izlemek ve ps3 oynamak için aldım sorum sd yayınları daha kaliteli izlemek için hd uydu recever veya hd LNB almam mı gerekiyor saygılar

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Misafir sana da merhaba :) HD yayın ile SD yayın biraz karışmış sanırım. SD yayınları kaliteli izlemek için HD uydu alıcısı alman şart değil. HD yayın izleyeceksen HD uydu alıcısı almalısın tabii.

   Benim sana önerim, mümkünse KabloTV’ye geçmen. Gözlerin yaşarır SD yayın kalitesini görünce :) Ama bunu yapamıyorsan da çaresiz değil tabii durum.

   Birincisi: LNB, kablo ve Diseqc switchler, F connector vesaire hepsi en kalitelisinden olmalı. (Yazıcıoğlu veya Bauhaus gibi yerlerden sorarak alabilirsin. En az iki farklı dükkana sormalısın)
   İkincisi: Çanak ayarı ve LNB ayarı büyük bir dikkatle yapılmalı ve bir kez ayarlandıktan sonra iyi sabitlenmeli.
   Üçüncüsü: Uydu alıcısını TV’ye bağlayan kablo kaliteli olmalı. Eğer SCART kullanarak bağlıyorsan Full RGB bağlamalısın ve TV’nin Full RGB portuna bağlamalısın. Full RGB kabloyu bulman biraz zor olacaktır. Eğer mümkünse HDMI çıkışlı bir uydu alıcı alarak bu dertlerden tümden kurtulabilirsin.

   Bundan sonrası TV’nin yeteneklerine kalıyor.

 • marpaci

  Kirpi merhaba, bilgi paylaşımın için teşekkürler.
  Benim de bir sorum olacak, Panasonic GT30 aldım. Digitürk üyesiyim, televizyonu aldığımda receiver daki digitürk kartını direk tv a takıp izleyebileceğim diye düşünüyordum çünkü mağazada digitürkle anlaşması var demişlerdi. Ancak tv kurmaya gelen servis ayrıca bir modül almam gerektiğini söyledi, digitürkle bir görüşün dedi. Digitürk servisi ise böyle bir kampanyamız ya da bir satışımız yok diyor. Ben de sistemin nasıl çalıştığını bilen birisine sorup öğreneyim sonra ilgili yerle görüşürüm diye düşündüm. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.
  Ayrıca, aşağıdaki yorumlarından birisinde dediğin mkv sorunu sanırım eski Panasonicler için geçerli çünkü ben sorun yaşamıyorum.
  Selamlar…

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @marpaci MKV oynatılıyor sanırım yeni model Panasonic’lerde. Seninki de epey yeni bir model :) Güle güle kullan.

   Modül konusunda Onun çözümü biraz kompleks. İstanbul’da isen Yazıcıoğlu’na elinde Digitürk kartınla gidip uyduculardan destek isteyebilirsin. Digitürk kartları son baktığımda Cryptoworks ve Irdeto diye iki farklı sistem kullanıyordu. Elindeki kart hangisine ait ise ona ait modül alman gerekecektir. Yanılmıyorsam Irdeto yalnızca alıcı ile izlenebiliyor. Kart Cryptoworks ise veya bayiinden rica edip Cryptoworks ile değiştirtebilirsen izleyebilme ihtimalin var. Ama dediğim gibi yine de modül almak gerekir öyle bir durumda bile.

   Benim önerim, illa ki modül alacaksan, KabloTV SD kutu ve Conax modül alıp Digitürk’ü geride bırakman :) Hem daha ucuz hem de interneti gayet kaliteli.

   Ben ADSL+Telefon+Digitürk yerine KabloTV+Kablonet’e geçtim. Eskiden sabit ücrete verdiğim parayı da artık internet hızına yatırıyorum.

 • Deepdeniz35

  Merhaba Kirpi sitenizi lcl-led-plazma üçgeninde boğuşurken hasbelkader buldum..iyi mi oldu onu da bilemiyorum zira bu üçgende kısmende olsa karışmış aklım iyice arap saçına döndü(arapların acaba berber sorunu mu var)
  çok öyle aman aman anlamıyorum bu özelliklerden ama fullhd bir tvmiz olsun istiyoruz lakin hd yayın yapanlarda ücretli dplus+digitürk onlarıda almaya gücümüzz elvermiyor dvb-c cı+ artı olayı teledünya olayı nedir bilmiyorum şu an 9 yıl önce aldığımız bir dvb aracılığıyla izliyoruz tv yi dişimizden tırnağımızdan ayırabildiğimiz 1500liramız var ne yapmamız lazım bir yol gösterirseniz iyi olur..buralarda kablo tv olayı malesef yok full hd tv bi işimize yaramaz mı şöle bi model beğendik sizce uygun mu? http://www.istanbulbilisim.com.tr/panasonic-viera-tx-p42s30-plazma-tv-fiyati-en-ucuz-uygun-televizyon-modelleri-indirimli-taksitli-kampanyalari-fiyatlari-taksit-avantajlari-servis,21673.html VIERA TX-P42S30 Panasonic Plazma Tv cevabınızı bekliyor işlerinizde kolaylık ve başarılar diliyoruz

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Deepdeniz35 öncelikle bütçe kısıtlı ise İstanbul Bilişim’i çok tavsiye etmiyorum. İnternetten okuduğum kadarıyla, sorun çıktığı takdirde servis konusunda epey uğraştırabiliyorlar. Öncelikle Darty gibi firmaları incelemeni öneririm.

   Panasonic gerçekten güzel bir seçim. S30 serisi eski tip panel ve DVB-S Tuner’ı, yani dahili uydu alıcısı yok gibi görünüyor. Bütçeni denk getirebilirsen ST33 serisini bir incele derim. Arkadaşım tavsiyem üzerine aldı ve görüntü kalitesinden inanılmaz memnun. İçinde dahili uydu alıcısı var.

   Eğer televizyona Divx oynatıcı ya da Bluray player gibi bir şey bağlayıp film izleyeceksen, daha da önemlisi bilgisayar bağlayıp TV’yi monitör gibi kullanacaksan Full HD olması iyi olabilir. (Hoş o zaman bile şart değil).

   Digitürk şart değilse ve illa ki uyduya ek bir servis alınacaksa DSmart’ı öneririm. TV’ye bir modül aracılığıyla DSmart bağlayarak, ekstra kutuya para vermeden HD yayınları izleyebilirsin. Bu yorumu yazdığım sırada modül fiyatı dahil Aile/ HD Paketi 199 TL idi. Vatan bilgisayar’da Panasonic TX-P42ST33E modeli ise 1747 TL idi.

   Yani, 1946TL’ye HD yayınları alabildiğin çok güzel bir sistemin olabilir. Bütçeni ayarlamak için Dsmart’ı dilersen sonra da alabilirsin.

 • Ajiba787_

  kirpi kardeşim 1500 2300 tl arası bir tv sahibi olmak istiyoruz,bilmem kaç gündür net te ki bilgi kirliliği içinde dolaşmaktan sıyırmak üzereyim,şunu söyliyim edindiğim bilgiye göre mantıklı olan panasonic marka bir neoplazma almak,ama gittiğim mağazalarda bu plazmaların görüntüleri ile led ler arasında karşılaştırma yapınca led lerin görüntüsü daha cazip gibi geliyo,şimdi gözümemi yoksa mantığımamı güvenmeliyim?bu işlerden anlayan biri olarak bişey söyle de alalım gitsin artık lanet ettim valla..şuanda ‘vatan’ da kampanyada ki SAMSUNG UE40D6000 modeli aklıma yattı al dersen alıcam yada sen neolursa olsun panasonic neoplazma dersen onu alıcam..neolur kurtar şu dertten artık beni,neymiş arkadaş ya

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ajiba787_ haklısın. Bilgi kirliliği had safhada :) “Bilgi var mı?” sorusu bile yerinde bir soru aslında.

   LED’lerde daha iyiymiş gibi görme sebebin, görüntüye çok fazla filtre uygulanması. Gerçek insan görüntüsünü görmeye çalış. Hatta kendini görmeye çalışsan daha iyi olur. Bu filtreler sayesinde, görüntüler cici cici geliyor insana ama dikkatli bakan gözde çizgi film etkisi yaratıyor. Ben C750 televizyonumda bütün hepsini kapadım neredeyse. Dahası TV’lerin kalibrasyon yapılmış haliyle yapılmamış halinin gösterdiği görüntüler bambaşka. Ben D6000’i değil ama D8000’i MediaMarkt’ta gördüm bu arada ve görüntü hiç de o parala değecek kadar güzel değildi :)

   Plazma ile LED’i hakkıyla karşılaştırabilmen için ikisine de aynı kaynaktan (HDMI v.b.) aynı görüntüyü vermen ve bu görüntüleri gerçek hayattaki haliyle de kıyaslaman gerekiyor. Bunu yapmak ise biraz zor olabilir. Mediamarkt gibi yerlerde mümkün ama stand görevlisini bu işlemi yapmaya ikna etmen gerekir.

   Bu arada 3D yayın izleyeceksen, TV’nin boyutu daha da çok önem kazanıyor. 2000TL verip 40 inch TV alacağına, 1724TL verip TX-42ST33E alabilirsin. Hatta 3D önemliyse, biraz daha paraya kıyıp TX-46ST33E almanı öneririm ama stoklarda görünmüyor :)

   Kısacası, LED TV’ye vereceğin paraya yazık, tabii özel bir sebebin yoksa. Doğrusu ne gibi bir sebebin olabilir LED istemek için aklıma bile gelmiyor. Onu da paylaşırsan sevinirim :)

   • Ajiba787_

    :)özel bi sebebinin olduğu yok zaten dediğim gibi görüntünün cafcafı falan bi anlık cazip geliyo:) ozaman söylediklerini dikkate alıp TX-42ST33E alıyorum kirpi kardeşim,önerdiğin 46” lik model bizim tv yi koyucağımız oda için biraz büyük kaçıyor çünkü seyir uzaklığı en fazla 2 metre tahminimce..herşey için çok teşekkürler…

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     Hayırlı olsun şimdiden. Bu modelin görüntüsünü görüp öyle al mutlaka. Görmeden TV almak için henüz tüketici haklarımız yeteri kadar iyi değil :)

     Bir de Conax modül ile Teledünya bağlarsan alacağın görüntünün kalitesine şaşıracağını düşünüyorum :) Uydu alıcısı da içinde bu arada modelin. Hangisini istersen artık.

   • Ajiba787_

    tavsiyene uyup st33e almaya gittim fakat tv nin digitürk ü desteklemediğini öğrendim dsmart içinde garanti veremiyorum dedi mübarek satıcı arkadaş bizim orda teledünya hizmetide olmadığından st30e aldım bende iyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum ama sonuçta oda st serisi diye düşündüm valla…şimdide uydu alıcısı hdmı kablo derdi çıktı başıma :) neyse inş hayırlı olur…

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Ajiba787_ umarım memnunsundur. Yoğunluktan kontrol edemedim zira epeydir yorumları. ST30 serisinde DVB-S kesinlikle yokmuymuş? Belki de DVB-S vardır ve menüde gizlenmiştir? Ülke seçimini değiştirerek DVB-S varsa çıkartabilirsin eğer durum buysa.

     Eğer DVB-S kesinlikle yoksa, Xiremco uydu alıcıları bir incelemeni öneririm. (Hiremco diye de okunuyor)

 • Yigitanililhan

  slm kirpi bi önceki arkadaşa tavsiye ettiğin (TX-42ST33E) ile samsung PS51D490 ‘ ı fiyat ve performans açısından karşılaştırman mümküm mü?vatan daki fiyatının 129cm bi tv için neden bukadar ucuz olduğunu anlayamadım da şimdiden teşekkürler..

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Yigitanilhan maalesef yıl sonu sebebiyle programım çok dolu olduğundan yorumunu ancak görebiliyorum. Televizyonları görme şansım olmadığından (vaktim de hâlâ yok) karşılaştıramıyorum ama plazma TV’de Panasonic’ten şaşmamanı tavsiye ederim. Samsung en iyi LCD üreticilerinden biri ama Panasonic de Plazma konusunda epey ileride. ST33 serisi fiyat/performans açısından oldukça başarılı.

 • Ferdi_13

  slm kirpi bende bir tv almayı düşünüyorum ama bu konuda pek bilgili değilim çeşitte bu kadar bol olunce kafam dahada karıştı ben led bakıyordum ama lcd de olabilir 3d pek önemli değil benim için bütçemi çok zorlamayacak tavsiye edeceğin bir tv varmı acaba yardımcı olursan sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ferdi_13 2012 için TV incelemesine başlayacağım en kısa zamanda. Henüz detaylı bir inceleme yapamadım. Bunu da aklının bir kenarında tutarak, Panasonic ST33 serisi Plazma TV’lere göz atmanı bir öneririm. İki arkadaşıma önerdim çok memnun kaldı.

 • Ferdi_13

  tşk kirpi bugün st33 serisine baktım st33 46 biraz pahalı geldi bana gw30 46 daha uygun fiyatlı sanırım aralarındaki tek fark 3D. bu tvler le led tvler arasında çok enerji tüketimi farkı olurmu kirpi bu beni tedirgn ediyor sadece .

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ferdi_13 enerji tüketimi fark edilmeyecek kadar az. Şu yazımı incelemeni rica ediyorum bu konuyla ilgili olarak.

   GW30 de gayet güzel bir TV. O kadar hızlı satıldı ki piyasada kalmadı diye biliyorum :)

  • Sinan

   Bence Elektrik tüketimi son derece önemli . Aldatma Kandırma Partisinin Enerji ve Ekonomi ve Mali politikası iflas etmek üzere. Bu yıl Kriz beklenmektedir. Gıda dan Elektriye zam yağmuru gelebilir. Çünkü döviz kurları kriz halinde patlar.
   Zaten iki yıl içinde çok büyük zam geldi. Böyle giderse yandık.
   Ben şahsen 40 Watt tüketen Phillips 37PFL 6606 veya 48 Watt tüketen 40PFL 6606 tercih etmeyi düşünüyorum. 56 Watt tüketen 46PFL6606 bana fazla büyük geliyor.

   • http://www.kirpininyeri.com kirpi

    @Sinan maalesef ülkemizde yorumları dahi takip ediyorlar. O yüzden yorumdan başımıza iş açabilecek kısmı kaldırdım. Gerçek demokrasi ile yönetilene kadar veya avukata verecek para bulana kadar maalesef elimden gelen bu..

    TV’lerin elektrik tüketimi ile ilgili bir yazı yazdım. Senin de okumanı öneririm. Şuradan okuyabilirsin.

    • Exam97

     merhaba bende 42 inç phılıps aldım samsungla phılıps arasında kalmştım ama phılıpsi seçtim sizce ii mi yaptımö ??

 • Mete Ant

  kirpi kardeşim merhaba
  15 yıılık bir tv im var ve teklemeye başladı. yerine çağın teknolojisine uygun lcd – led yada plazma tv almak istiyorum. internette çok araştırma yaptım ama bir türlü mantıklı doğru bir bilgiye ulaşamadım. sonunda senin sitene ulaştım yaptığın sammi ve güzel yorumları okudum. sana yazmaya karar verdim. senden bana yardımcı olmanı rica ediyorum. aradığım kriterler kendinden uydu alıcılı 102-106 ekran eternet kartlı ayrıca seninde ekleyeceğin özelik varsa öenerceğin onuda ekleyebilirsin. fiyat aralığıda 1500-2000 tl arasında olursa çok sevinirim.
  vereceğin bilgileri sabırsızlık ile bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.
  not: tv teknolojisi hakkındaki cahilliğimide hoş görmeni rica ediyorum :)

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Mete Ant ST33 serisi plazma TV’leri incelemeni öneririm. Darty’de epey uygun fiyatlarla satılıyor. Uydu alıcısı var mı diye teyit ettirmende fayda var. Her ülkedeki ST serisinde uydu alıcısı olmayabiliyor. Bizdekinde var diyor Darty’nin web sitesi.

   Doğrusu, LED TV’lere verilen paralara biraz acıyorum. Örneğin Samsung’un en üst modellerinden D8000 serisi LED TV’yi birkaç kere MediaMarkt’ta inceleme fırsatım oldu. O parayı vermiş olsam herhalde içim kan ağlardı o görüntü kalitesini izlerken..

   Bu arada cahillik diye bir şey yok ki teknolojide. Her gün değişen bu sektörde hepimiz aynı oranda cahil sayılırız, buna cahillik diyeceksek. Sonuçta bilmediğimiz her şeyi araştırarak öğreniyoruz :)

   • Kenan yılmaz

    s.a kirpi kardeş 3dde sharp nasıl biraz bilgi verirmisin

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Kenan Yılmaz, 2012 için inceleme yaparken Sharp TV’lere de bakacağım. Halen vakit bulamadım malesef.

 • Halil ORAL

  Merhaba dostum.Panasonıc viera ürünü aldım internet bağlantısı yaılabilen dediler methettiler aldım ama memnun değilim.bağlanılması için orijinal adaptör istiyor,kamerası özel panasonıc olacak ve bunlar da bir hayli pahalı.Ona rağmen madem tv aldık bunları da alalım dedik malesef internet bağlantımı başaramadılar.servis – çağrı merkezi – ilgili departmanlar topu birbirlerine attılar.Özetle bu marka ürünün alınması taraftarı değilim.Saygılarımla

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Halil ORAL eğer gecikmediysen cayma hakkı veya iade hakkını kullanabilirsin. İnternet bağlantısını becerememiş olmaları gerçekten şaşırtıcı.

   Yazılım güncellemesi vesaire her şeyi yaptılar mı?

   Ayrıca kendi üstünde adaptör yok mu kablolu bağlantı için? Yoksa kablosuz bağlantı mı kullanmak istiyorsun?

 • Karizma-kim-x-88

  iyi günler aynısından bende aldım ama kanal sıralaması ve ayarlamaları yapamıyorum nasıl yapabilirim

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Karizma-kim-x-88 televizyonda herhangi bir kanal açıkken kumandadan Menu (Menü) tuşuna bas. Açılan menüden Çanak anten resmini seç. Oradan Kanal Yöneticisi’ni ve sonra Tümü’nü seç. Herhangi bir kanalın üstüne gel ve kumandadan Tools (Araçlar) tuşuna bas. Kanal No Düzenle’yi seçerek yeni bir kanal numarası seçebilirsin. Gelen mesaja OK demen yeterli olacaktır.

   Böyle tek tek yapmak yerine kanal editörü kullanarak bilgisayardan yapmak daha kolay olabilir. İlgili programı şuradan indirebilirsin: SamsChannelEditor

 • Oguzck

  merhaba bende tv alırken kararsız kaldım phılıps ve samsung arasında kaldım ve phlıps aldım 42 inç full hd lcd sizce kötü mü yaptım samsung daha mı iyi ? şimdiden teşekkürler

 • Oguzck

  merhaba bende tv alırken kararsız kaldım phılıps ve samsung arasında kaldım ve phlıps aldım 42 inç full hd lcd media markt ta bi tanıdığımız vardı phılıps in samsungdan daha ii olduğunu söyledi bizd phılıps aldık izce kötü mü yaptım samsung daha mı iyi şimdiden teşekkürler :)

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Oguzck markaları bu şekilde karşılaştırmak pek doğru değil zira modeline göre oldukça farklılık gösteriyorlar özellikleri. Yani aldığın Philips’in hangi modeli olduğuyla alakalı bu sorunun yanıtı. Bununla beraber, nasılsa iade etmeyeceksindir. Media Markt’ta da tanıdık olduğuna göre, izleyerek almışsındır, yain görüntüden memnunsundur. Bu şartlar altında, daha yeni alınmış TV’yi başka TV’lerle kıyaslamak ancak zarar getirir.

   Güle güle izleyin, 1-2 sene sonra yeni TV almaya karar verene kadar :)

   • Exam97

    teşekkürler bide phılıps tv işinden çekiliyor diye bir haber çımışda bizim garatide bi sorun yaşanır mı ?

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     TV işinden tam çıkmış sayılmaz. 2012’nin 2. çeyreğinde tamamlanacak olan bir satış ile TPV adlı Çinli bir firmaya TV işinin %70’ini devrediyorlar. Detaylar için şuraya bakabilirsin.

     Özetle, garantide sorun olması için bir neden yok.

     • Exam97

      son bir şey daha sorucam tv menüsünü kurcalarken ışık sensörü aç kapa diye bir şey gördüm acaba bu tam olarak nedir ??

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @Exam97 maalesef bilemiyorum özelliği. Tahminimce ortam ışığına göre ekranın parlaklığını ayarlıyordur. Telefonlarda olan bir özellik. Örneğin gün ışığında ekranın daha parlak olması lazım ki görebilesin. Ama akşam daha az parlak olursa daha iyi olur gözleri yormamak adına.

 • Mehtun

  slm 2012 tvlerde yokmu bir incelemeniz?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Mehtun LCD tarafında pek bir şey diyemiyorum şu anda. Bu CMR vesaire ile oldukça kafa karıştırıcı hale getirdiler her şeyi. Ancak sanıyorum ki bu yılın TV’si Panasonic ST ve GT serisi olacak.