Gözlük camı alırken nelere dikkat etmeliyiz? 39


Bundan daha birkaç sene öncesine kadar gözlük alırken 80 liraya, cam çerçeve her şey dahil bir adet alır çıkardım. Geçen sefer gözlüğüm kırılınca, biraz da acil bir durum olunca, bir arkadaşın tavsiyesiyle gittiğim yerden, Hoya diye bir cam markası öğrenip onu aldım. Gözlükçü oldukça güzel indirim yapıyordu ve benim de bütçem müsaitti, (6 taksitle :) ) alıverdim bir adet. İşte o alışverişle hayatım değişti. Meğerse, gözlük camı o kadar önemliymiş ki, ve ben meğerse dünyayı o kadar başka bir şekilde görüyormuşum ki inanamadım. Kısmet bu ya, ürünün taksitinin bitiminden 2 ay kadar sonra gözlüğü kaybettim ve yine aynı markayı bu sefer başka yerden almaya gittim. Bu sefer, gözlük camının önemini biliyor olduğumdan gözlük camını seçerken nelere dikkat edeceğimi araştırdım, ve gözlükçü de tanıdık olduğundan kendisiyle konuyu epeyce istişare ederek oldukça bilgili bir şekilde karar verdim. İşte son aldığım cam ve özellikleri:

Hoya Hilux Pnx marka ve model Trivex camlar. Gözlük sektörüne aşina olanlar bilecektir ki, Türkiye’de kalitesiyle öne çıkan lens markaları Zeiss ve Hoya’dır. Zeiss’in fiyatları hepten uçuk olduğundan pek el değmiyor doğrusu. Ama Hoya kimi zaman kampanyayla veya sıkı bir pazarlıkla erişilebilir bir meblağa düşüyor. (Bu arada öğrendiğim üzere, gözlüğün hası ve ucuzu Sirkeci’de satılıyormuş.) Trivex neymiş açıklamak için ufak bir ayrıntıya daha gireyim. Bundan uzun süre önce, gözlük üreticileri gözlük camını cam’dan yapmayı bırakıp sert plastik ve türevi malzemeler kullanmaya başlamışlar. Hem sağlamlık, hem hafiflik açısından cam’dan daha iyi alternatifler. Malesef ki optik özellikleri cam kadar iyi değil. İşte gözlük camlarının (yani aslında gözlük lenslerinin) Türkiye’de adı pek bilinmeyen özelliklerini aşağıda yazacağım. Tüm bu özelliklerin çok teknik detayları var ama sıkıcı olmamak adına özet geçeceğim, siz dilerseniz linklere bakıp detayları okursunuz.

Kırma indisi, kullanılan materyalin ışığı ne kadar kolay kırabildiğinin bir ölçüsü. Bu değer ne kadar yüksekse, o kadar az materyal ile aynı gözlük derecesini karşılayan lens elde edilebiliyor. Bunu biz Türkiye’de “inceltilmişlik” olarak biliyoruz :) Sanıyorum ki Ali Cengiz bir Türk atamız, “bu arkadaşlar kırma indisi neyin anlamaz” diye düşünmüş, ben buna “yüzde 67 inceltilmiş cam” diyeyim, hem benim başım ağrımaz hem de olayı anlatmış olurum demiş. Sonra da olay bu şekilde kalmış. Özetle, yüzde 70, yüzde 67, yüzde 43 inceltilmiş cam diye bir şey yok. Bunlar lens yapımında kullanılan materyalin kırma indisi. Bu değer ufaldıkça aynı kırma miktarını yakalamak için daha çok malzeme kullanılıyor ve gözlük daha kalın oluyor. Akıllıca bir benzetme değil mi :) Özetlersek kırma indisinin (yani inceltilmişliğin) daha yükseği makbul.

Abbe değeri ise sapma değeri denilen bir değer. Işığın ne kadar saptığının bir ifadesi olan bu değerin de maalesef ki yükseği makbul. Biraz kafa karıştırıcı ama yine teknik detaylara girmezsek, yüksek abbe değeri daha iyi diye düşünebilirsiniz. Örneğin gerçek cam’dan yapılan lensin abbe değeri 58.5 iken, plastik benzeri materyallerden yapılma lenslerin bu değere en yakın olanı 47. Türkiye’de lenslerin abbe değerini öğrenmek için büyük çabalar sarfetmeniz gerekebilir zira bunlar ancak kataloglarda vb bulunan değerler. (En son ne zaman gözlük lensi kataloğu gördüğünüzü bir düşünün :) )

Yoğunluk ise hepimizin liseden vb bildiği bir olay. Ne kadar yoğun o kadar kötü. Zira kullanılan materyal çoğalsa da yoğunluk azsa, gözlük hafif oluyor. Kalın ama hafif bir gözlük, ince ama ağır bir gözlükten daha iyi bence.

Ultraviyole eşiği ise, kullanılan materyalin zararlı ultraviyole ışınlarını hangi dalgaboyundan itibaren blokladığı. Bazı lens malzemeleri kendiliğinden bir miktar ultraviyole ışınını blokluyor. Ama bu özelliği yeterli olmayan materyallerden yapılan lenslerde kaplama kullanılması mümkün. Araştırmalarımdan çıkarabildiğim kadarıyla bu değerin yüksek olanı makbul ama bu değeri bir yerlerden edinmek epey zor. Bunun yerine, göze en zararlı olduğu sanılan UV-B ve UV-A ışınlarını ne kadar blokladığını sorabilirsiniz. Zira UV-B ve UV-A‘nın sırasıyla katarakt ve retina hasarına yol açtığı düşünülüyor.

Kırılmaya dayanıklılık kısmında ise zaten çok önemli. Biz hep elimizdeki yatırımı gibi korumak adına kırılmaya dayanıklı olsun istiyoruz sanırım ama ecnebiler kişinin göz güvenliğini düşünmüş. FDA bundan yıllar önce koyduğu bir kuralla, üzerine 1.59 santim çapında 16 gramlık çelik bir bilyeyi 127 santim yükseklikten lensin üzerine attığımızda çatlayan malzemeden gözlük yapamazsınız diye bir kural koymuş. Eh tabii ki bir sürü materyal bu koşullara uymuyor :) Bu sağlamlık arttıkça abbe değeri de düşer diye bekleriz ama Trivex ile bunun arasını bulmuş gibiler. Polikarbonat camlardan daha dayanıklı olarak lanse ediliyor ama abbe değeri de oldukça yüksek.

Lens özelliğinde en dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılan kaplama. Kaplamalar gözü ultraviyole ışınlarından korumakla başlayıp, karanlıkta ışığın yansımasıını engellemek (anti-refle) ve hatta bence en önemlisi, gözlük camına yağ ve su yapışmasını önlemeye kadar bir çok amaçla kullanılıyor. Tercihen yağ ve su itici özellikleri olan bir kaplama istemelisiniz. Burada da şöyle bir şeyi belirtmekte fayda var. Bir sürü üretici lens malzemelerine kaplamayı da önceden koyuyor. Yani Türkiye’de o üreticinin lensi sonradan kaplanmıyor. Bu sebeple aldığınız lenslerin paketlerini de mutlaka isteyin ki söylenenler gerçek mi kontrol edebilesiniz.

Benim şu ana kadar ne olduğunu bilerek aldığım ve en beğendiğim lens malzemesi, doğrusu Trivex (Türkiye’deki markalar arasında Trivex kullanım lisansı sadece Hoya’da var ve Hoya Hilux Pnx diye geçiyor) Gerçekten de pencere camı arkasından bakmakla bu gözlük arkasından bakmak arasında az fark var. Bu kadar yüksek abbe değerinde ve bu sağlamlıkta henüz başka bir malzeme yok sanıyorum. Fakat bu malzemenin de en kötü yanı, yağ ve su yapışmasını önleyen kaplamasının (henüz?) olmaması. Bir diğer özelliği de, inceltilmişlik(!) değerinin düşük olması. Bu iki konu sizin için çok önemliyse, önceki gözlük modelim olan Hoya Nulux Eynoa’yı önerebilirim. Süper anti-refle kaplaması ve inceliğiyle, bu da oldukça kullanılası bir lens malzemesi. Bu modelin abbe değeri diğerlerine göre çok düşük ama o piyasadaki ucuz alternatiflere göre o kadar iyi ki gözlüğüm gözümdeyken kendisinin varlığını unuttum, denize atladım ve önceki gözlüğümü kaybettim :)

Biraz Hoya reklamı oldu gibi ama henüz Zeiss’ı deneyemediğim için sadece internetteki verilere ve tecrübeme dayanarak önerilerimi paylaştım. Sizin farklı bir görüşünüz varsa, onları da duyalım, zira bu netlikte bir gözlüğü kaybetmeme (yani denize girmeme) topu topu bir yıl var :)

Not: Doğrudan kaynağından almak isterseniz diye belirteyim. Bu yazıyı yazdığım sırada Hoya’nın Türkiye distribütörü Merve Optik idi.

 • mahmut

  Merhaba,

  Yapmış olduğunuz detaylı Trivex cam tanıtımı için teşekkür ederim. Kişisel fikrim, diğer cam özelliklerinide karşılaştırmalı açıklamak daha doğru olur du kanaatindeyim. Ama yine de kişisel tecrübelerinizi yazmanız güzel bir hareket. Umarım Zeiss özellikleri ile ilgili açıklamalarınızda olur. Merakımı mazur görün, mesleğiniz nedir?

  İyi çalışmalar

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   Mahmut,
   Zeiss camları kullanma firsatım olmadı maalesef. Onlar da epey kaliteli ancak bu yazıyı yazdığım sırada Trivex kullanma lisansları yoktu. Yani şimdilik adil bir karşılaştırma yapabilmem için yeterli veri elimde yok. İlerleyen zamanlarda deneyebilirsem yazabilirim. Bu sırada siz abbe değerini yazmak isterseniz Zeiss'ların hiç de fena olmaz.

   Ben bilgisayar ile ilgili bir işte çalışıyorum, gözlükle tek alakam kullanıyor olmak.

   • Mehmet R. Akay

    Herşey güzel de, yorum yapanlar kimliklerini ve mesleklerini de belirtseler!

    M.R.Akay-Optisyen (İzmir)

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Mehmet blog ortamında çok mümkün değil bu dediğin :) Dahası bilginin doğruluğuna bakmamızda fayda var. Meslek bilginin doğruluğunu belirlemiyor. Hatta her şeyi doğru bir tek şeyi yanlış bilen birinin uzman olduğunu bilmek, tartışmaya yarardan çok zarar getirebilir. Çünkü o yanlış bilgiyi de doğru sanma ihtimali var okuyan insanların.

 • Alp bey

  Zeiss camların Abbe degerleri:

  Kirma indisi 1.5 : 58 abbe

  Kirma indisi 1.6 : 42 " "

  Kirma indisi 1.67: 32 " "

  Kirma indisi 1.74: 33 " "

  İthalatçı Cem-Fa Optik

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Alp bey

   Teşekkürler bilgiler için

 • http://www.kirpininyeri.com kirpi

  Dünya Göz Feneryolu’ndaki doktor sağolsun.. Göz numaralarımdan birinin astigmatını yarım puan düşük reçetelemiş. Kudret Göz’de tekrar ölçtürdüm ve gördüm ki gözlük camını değiştirmem gerekiyor.. Hoya Hilux Pnx cam’a yeni bir kaplama eklenmiş: “Hi Vision Long Life”

  Bu arada bu “sayede” lens özelliklerini detaylı yazan bir adres buldum: http://www.hoya.co.uk/index.php?page_id=19325

  Burada yazan bilgilerden de göreceğimiz gibi Trivex lensin abbe değeri 43 imiş. Hiç fena değil :) Camlar gelince göreceğiz kalitesini..

 • Optisyen gözlükcü

  cam yapılan hammaddeler plastik veya türevleri değil organikdir halk arasındada böyle bilinir ve gerçektende organiktir.
  Kullanılan hammadde cr39 mr8 mr10 hammaddesi reçinedir cr39 kolombiya reçinesi mr8/mr10 malta reçinesidir
  tüm camlar bu üç hammamdeden yapılır sadece gözlükçünüzden iyi odaklamanızı isteyiniz..

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Optisyen gözlükcü bilgilendirme için teşekkürler :) Gözden kaçmış olabilir, plastik de organiktir. Örneğin polikarbonat, termoplastik polimerlerin bir alt grubu.

   Tüm camlar bu üç hammaddeden yapılır da biraz iddialı bir cümle olmuş. Örneğin optik taç camı denen lens materyali, yani organik olmayan cam, reçineden yapılmıyor. Polikarbonatlar da reçine ile yapılmıyor gibi duruyor ama bir örnek yeter diye incelemedim kalanını.

   Gözlükçüden iyi odaklamasını isteme konusuna %100 katılıyorum. Türkiye’de doktorlar reçete yazarken, maalesef odak noktası gibi bilgileri yazmıyorlar. Bunları gözlükçülere bırakıyorlar. Bir sürü gözlükçü de standart bir gözlük yapıp veriyor. Hatta bazısı, abbe değeri ne onu bile bilmiyordur eminim.

   Bu yüzden en başta hastaların bilinçlenmesi gerekiyor. Bu yazıyı yazarkenki amacım tam da bu. Hastanın kendisini, böyle önemli bir konuda, tamamen doktorun veya gözlükçünün insafına bırakmamasını sağlamak.

  • Mehmet R. Akay

   Columbia reçinesi tamam da, malta reçinesi mantıklı gelmedi. Mitsui reçinesi olmasın! Zira bu monomerlerin (MR8 ve MR10) üreticisi bildiğim kadarıyle Japon Mitsui firmasıdır.

 • Optisyen

  Zaiss marka olarak dünyaca ünlü bir markadır sadece optik camı değil fotoğraf makinesi cep tel. v.s. gibi teknoloji aletlerede mercek yapmaktadır..
  mercek kalitesi çok iyidir Zaiss cam kullananlarda ise 1-2- yıl içerisinde sararma meydanan gelebiliyor
  Bana sorarsanız Zaiss alacak bütçeniz var ise Seiko yu öneririm
  Bilginize

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Optisyen Zeiss çok pahalı gerçekten. Seiko’yu da inceleyeyim yeni gözlüğümü alırken. Bu Japonlar hangi işe girseler zaten acayip iyi şeyler yapabiliyorlar.

   Hoya Trivex’in Seiko’daki alternatifi nedir?

 • Memos

  Hem Zeiss hem de Seiko kullandım. ikisi de çok iyi. Ama sanki Zeiss in netkiği, geçirgenliği daha iyi. ama o fiyat farkı değertmi bilmem. Kore markalarını tavsiye etmem.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Memos Kore markası ne var acaba? Hoya’yı kastetmiyorsun değil mi?

 • Optisyen_esra

  camların hammaddeleri aynıdır zaten dolayısıyla diğer firmaların yapacağı camlarda çok farklı değil kaplamaları farklıdır iyi bir kaplama alırsanız dolayısıyla iyi bir cam almış olacaksınız daha net görüşü ve daha kolay kullanımı size sunacaktır. (bu söylediklerim tek odaklı camlar için geçerlidir.) ayrıca gözlükçünüzden iyi odaklamasını muhakkak belirtiniz net görüşte çok önemlli

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Optisyen_esra gözlük lenslerinin hammaddeleri aynı değildir. Zaten bu konuda Optisyen’e bir yanıt yazmıştım, ona bakabilirsin.

   Odaklama konusu ise gerçekten çok önemli. Bunun için yüze oturma şeklini, yani paletleri ve sap boyunu dahi dikkate almak gerekiyor.

 • Hayriozdes

  Merhaba , yüksek ücretler vererek Rodenstock marka cam aldım, iki defada odak ölçümü yaptırdım aldığım yerde gözlerim lazer ameliyatından dolayı hassas olduğundan dolayı özellikle rica ettim,ancak sanırım yanlış odak takılmış, çünkü sürekli başağrısı mevcut, başşka bir optisyene baktırdım odaklar çok yukarıda dedi, şimdi kanunen hakkımı nasıl arayabilirim?
  Ayrıca bunun yanında HOYA NULUX 1.67 de aldım baska bir yerden , cam çok ince ve düz, ancak görüntü kalitesi Rodenstockda daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  Böyle bir sayfayı hazırlayan ve paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.Soruma cevap bekliyorum.

  • Mehmet R. Akay

   Hayri Bey,

   ikinci optisyenin doğru tespit yaptığına nasıl inandınız? Ülkemizde başkalarını kötülemek çok kolaydır.

   • Hayriozdes

    Mehmet bey karalama konusunda haklısınız zira ikinci optisyen bu camlarla görebiliyor musunuz dedi öncelikle :) numaralar doğruydu ve görüyordum tabi ki , sadece basağrısı yapıyor oda odaktan olabilir diye düşünüyorum. Odakların yukarıda olduğunu söyledi ama emin değilim tabi ben sadece kullandığımda oluşan basağrısından doğru olabileceğini düşündüm. En iyisi muayene olduğum hastaneye götürmek diye düşünüyorum. eğer odaklar gercekten yanlışsa optisyen bunu kabul edip düzelteceğinide sanmıyıorum acıkçası. O zaman tüketici haklarına basvuracağız demektir.Ülkemde neden hiç bir şey düzgün gitmez. Karalama olayını baska bir optisyende yine kaliteli diye aldığım güneş gözlüğüme bakıp bunu ben olsam kullanmam demişdi :) neden diye soruncada mantıklı bir açıklama getiremedi tabi :)

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Hayriozdes başağrısı bir sürü sebepten olabilir. O konuda bir şey diyemem. Ancak dikkat etmen gereken bir konu var. Doktor göz numarasını doğru tespit etmemiş olabilir. Benim başıma geldi. Epey sağlam bir parayı çöpe attım o yüzden.

     Şunu öneririm. Daha önceden hiç gitmediğin bir göz doktoru bul. Eski gözlüğünü ve göz numaralarını söylemeyeceğini, onların hatalı olduğunu düşündüğünü belirt. Hatta daha yeni aldığın gözlüğün yanlış olduğunu ve bir sürü paranın boşa gittiğini söyle. Seninle daha uzun süre ilgilenecektir. Gerçek numaranı (astigmat var ise aksı vesairesi ile) bu şekilde tespit ettikten sonra eski doktorun reçetesiyle karşılaştır.

     Bu şekilde optisyen mi yanlış yapmış, doktor mu yanlış yapmış yoksa sen mi heyecandan, aceleden vesaire doktoru yanlış yönlendirmişsin anlayabilirsin :)

 • orcun

  Merhaba,
  Buradaki yorumlar ne kadar aktif bilemiyorum ama sizlerin yardımına ihtiyacım var.. yeni bir gözlük alacağım ve kaliteli bir cam almak istiyorum. Gözlük numaram büyük olduğu için (sağ 8 miyop, sol 7 miyop her ikisinde de cok az astigmat var ama doktorlar cama eklemiyorlar) ve gün boyu gözlük kullandığım icin iyi bir cam benim için çok önemli.. Yani hayat kalitemi direkt etkileyecek.. Bu konuda önereceğiniz marka vs var mıdır? Bütçe konusunda kendimi zorlayacağım, o yuzden bilgilerinizle genel bir cerceveyi çizebilirseniz sevinirim

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @orcun yüksek numaralarda bu model yok galiba ama ben Hoya’nın Trivex camlarından memnunum. Hoya’nın üst seviye modellerini optikçine sorabilirsin. Fiyat/performans olarak gayet iyiler.

 • Erhan SENTURK

  Bende altra optik (shamir) camlarini kullaniyor ve tavsiye ediyorum.Arastirdim adamlar hem hammadde uretiyorlar hemde gozluk dizaynninda ve teknolojisinde bir numaralar.Googleden altra optik yaz arastir…

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Erhan gözlük camımı değiştirmem yakındır. Bu kez bunu da incelerim.

 • http://www.facebook.com/ebru1 Ebru Demirtaş

  gözlüğe hoyacam talılıp takılmadığını nasıl anlarız.aldığım yer hoya takmamış gibi geldi.sertifika verdi ama inandırıcı gelmedi.bileliniz varsa lütfen yasrdım .azrahe@gmail.com

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ebru sertifika gerçek mi diye distribütörü arayıp teyit edebilirsin. Tam modelini paylaşırsan belki başka yolu da vardır, internetten bakabiliriz.

 • Ayfer

  Uzun yillardir gozluk kullaniyorum.Gozlukculerden iyi cam takmalarini rica eder gerisini onlara birakirdim.Son gittigim optik,rodenstock cami tavsiye etti. Su anda kullaniyorum.Gercekten dunyaya daha net bakiyorum gibi geliyor.Bir de tarafsiz gozler olarak size sorayim istedim.Bu marka hakkinda ne dersiniz?

 • Uğur

  Mert optikten bir gözlük aldım, cam’ın paketini de verdiler ama abbe değerini falan bulamadım. Markası Premium Gold. Nasıldır iyimidir?

  • Uğur

   Birde Abbe değerini bulamadım bu camın, nerden görebiliriz?

   • http://www.kirpininyeri.com kirpi

    @Uğur lenslerin zarfını atmadıysan bir tanesinin önlü arkalı fotoğrafını paylaş, İnternet’te arayalım. Belki buluruz. Ama daha kolay yolu gözlüğü aldığın yeri arayıp sormak. Onların kataloglarında muhtemelen yazıyordur.

 • AhmetKaan

  Anlattıklarınıza sonuna kadar katılıyorum uzun zamandır hoya kullanıcısıyım ancak ben aldığımda distribitör firma Merve Optik değildi ve o zaman ömürboyu kırlmama garantisi ile almıştım şimdi ise maalesef bir kaza sonucu gözlüğüm kırıldı ve firmaya gittiğimde maalesef distribitör değişti garanti sadece iki tyıl diyerek salladılar beni. Ben de direk Hoya japonya ya mail attım bir gelişme yok buna ne dersiniz?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @ahmetkaan elinde ömür boyu kırılmama garantisi diye bir belge varsa ve fatura vb. duruyorsa tüketici hakem heyetine giderek hızlıca çözebilirsin sorunu.

   Ben hiç kullanmadım orayı henüz ama annem telefonunu anında yaptırtmıştı hakem heyeti sayesinde

 • Ender

  Hoya Nulux 1,67 Cam aldım. Her ikisi -5.50 Diyoptri… Görüntüyü oldukça netleştiriyor olmasına karşın her şeyin renk tonunu bir kaç ton koyulaştırıyor. Gün ışığı bile sapsarı bir hale geliyor. Ve siyah şeyler daha bir siyah oluyor :)… Bu muhtemelen Abbe’sinin düşüklüğünden kaynaklanıyor. Bilgisayar kullanırken daha iyi ama açık havada sinir bozucu oluyor. Korkarım Abbe değeri daha yüksek bir camla ikinci bir gözlük yaptıracağım.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @ender keşke trivex lensler o numaralarda olacak kadar inceltilebilseydi.

   Gözlük camımı yeni değiştirdim. Trivex (marka adı Phoenix) sorduğum istisnasız tüm optikçiler Eynoa önerdi. “Trivex toplamda 3 ve üzeri numaralarda olmaz.”, “Eynoa en iyisi”, “Ben de Eynoa kullanıyorum” dışında bir şey demediler. Sonunda Bahariye’deki Doran Optik ikna olup Merve Optik’i aradı ve camı siparişle getirtebileceğini öğrendi. Biraz daha fazla ödedim, 15 gün bekledim ve dün geldi. Tam anlamıyla cam gibi. Gözlüğün varlığı yokluğu bir.

   Eynoa’nın abbe değeri hiçbir yerde yazmıyor. İngilizce de Türkçe de. Yalnız Donanım Haber forumunda bir kişi 31 olduğunu belirtmiş (kaynak göstermeden). Gerçek olduğunu düşünüyorum, yoksa niye bu kadar özenle saklasın Hoya. 58.5 (cam) ile 45 (trivex) arasında 13.5 puan var. 45 ile 31 arasında da 14 puan. Nasıl bir satış stratejisi izlemişlerse, bu inanılmaz farka rağmen en iyi lensin Eynoa olduğuna kendileri gözlük kullanan optikçiler bile ikna olmuş.

   Senin lensler de muhtemelen Eynoa’dır o kadar büyük olduğuna göre numara. Alternatif bir materyal bulursan hem Abbe değeri yüksek hem de yüksek numaralarda kullanılan buraya da haber ver. Benim numaralar da trivex sınırlarına dayandı zira.

   • Meral

    1.67 %55 ince camların Abbe değeri düşüktür.Trivex camların 1.53 % 25 inceltilmiş cam olup dolayısıyla Abbe değeri yüksek oluyor, Abbe değeri yüksek cam inceltilmemiş camdır.hangi marka olursa olsun.

 • birsen bulut

  ben hoyadan memnun kalmadım 1yıl sonra cam bozuldu . şimdi tekrar cam olacak ve garantisiz cam alacağım güya garantiliydi !!

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @birsen hangi cam modeliydi bu? Trivex olan mı? Cam bozuldu derken neyi kastediyorsun? Çizildi mi? Öyleyse firma garantiden vermeyi reddetti herhalde? Hakem heyetine başvurarak oldukça hızlı dönüş alabilirsin. Sonucu da yazabilirsen sevinirim.

 • Erol Tercan

  iki ay önce yeni gözlük aldım premium gold yakın uzak çok memnunum .agora mert optik.

 • Yasemin Ela

  merhaba
  dün br yere gittim güneş gözlüğü ile normal gözlük camına 650 tl hesap çıkardı .normal gözlüğün cam markası zeiss=450 tl her iki cam – güneş gözlüğün cam markası vision art=200 tl her iki cam
  ancak optisyen 0.50 astigmat çıkarırken bir gün sonra gittiğim doktor 0.25 astigmat çıkardı
  ben çok anlamıyorum gözlük camlarından -optisyenimde camların kaliteli vs dedi ama camlar hakkında detaylı bilgi vermedi mesela abbe değeri nedir bilmiyorum alacağım camlar hakkında bilgi vermedi kararsızım
  bir de güneş gözlüğü için vision art ın K4 koyu kahvesi olsun dedik ama kararsızım güvensizim bu konuda bana fikir verebilecek biri var mı?