En iyi kahve makinesi hangisi? 12


Starbucks ülkemize gireli beri, hepimizin kahve içme alışkanlığı az çok değişti sanıyorum. Halk ile aramızda Neskafe diye adlandırdığımız granül kahvelerden zevk alamaz, bu kahveleri zorunlu kalmadıkça içmez olduk. En azından ben bu hale geldim. Dahası, kahvenin şekersiz ve sütsüz de lezzetli bir şeymiş. Onu da öğrendik. Tabii bu noktaya ulaştıktan sonra, evde de işte de Neskafe içmek zevk vermemeye başlıyor. Her evin veya işyerinin dibinde de (henüz) bir Starbucks olmadığına göre bir kahve makinesine ihtiyacımız var. Bu yüzden, tecrübe ve gözlemlerime dayanarak, size giriş seviyesi için en kaliteli kahveyi en ucuza nasıl içebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle Espresso olayına değinelim. Espresso kahvenin en zevkli içim şekillerinden biri ancak bunu evde ya çok pahalı cihazlarla ya da alüminyüm espresso cezveleriyle yapabiliyorsunuz. Her ikisini de deneyen arkadaşlarım oldu. Bir istisna dışında sürdürülebilir değil. Bir arkadaşımın 200 liraya aldığı cihaz epeydir yatıyor. Zira hem temizliği hem kullanımı zor. Alüminyum cezvesi olan arkadaşın cezvesi de küflendi. Bakımı çok zor.

Filtre kahve de fena değil ama onun çıkardığı bulaşık doğrusu insanı hayattan soğutuyor. Ben çalıştığım en az iki iş yerinde çalışanların filtre kahve yapıp içtiğine şahit oldum. Ya güvenlik sebebiyle yasaklandı ya da kimse temizliğe kalkışmadığı için pes ettiler.

Geriye en zevkli ve en zahmetsiz alternatif kalıyor, French Press. Kendisine ben Fransız baskısı diyorum, hem kulağıma hoş geliyor hem de Cezayir‘i anımsatıyor :) Bu cihazın icadı 1800’lerin sonuna kadar dayanıyormuş. Cihazın güzelliği, kahvenin tadına tam varmanızı sağlaması. Ayrıca, kahvenin yağlarını da yalnızca bu cihazın tam anlamıyla çıkarabildiği söyleniyor.

İçime hazır French Press

Fransız baskısı çeşitleri piyasada epey ucuza bulunabiliyor. Ben, vefakâr bir arkadaşımın doğum günü hediyesi sayesinde tanıştığım Paşabahçe’den alınmış olan ve sıcağa dayanıklı bir materyal olan Pyrex‘ten yapılma ürünü kullanıyorum. 25-30 lira arası bir fiyatı var. Jacobs’un hediyesi olanı da Starbucks’ınkini de kullandım ama en kalitelisi doğrusu Paşabahçe’ninki. Paşabahçe’de iki versiyon var. Bendeki ucuz olanı ve hem diğerinden daha şık hem de aynı işi görüyor.

Geriye kahveyi almak ve öğütmek kalıyor. Starbucks gerçekten çok çeşitli ve çok güzel çekirdek kahveler satıyor. Örneğin bu aralar ellerinde Sulawesi üretimi çekirdekler var. Sert içimli ama çok da leziz bir kahve. Kahvenizi alırken “Bunu French Press için çekebilir misiniz?” diye sorarsanız hay hay diyeceklerdir. Ancak, tüm paketi birden çektirirseniz, hepsini içip bitirene kadar muhtemelen kahve bayatlayacaktır.

Çekilmemiş çekirdek kahveyi, buzlukta ve hava geçirmez bir kapta uzun süre saklayabiliyorsunuz. Ama içeceğiniz zaman çekmeniz gerekecek. Yani bir kahve değirmenine ihtiyacınız var.

En iyi kahve değirmenini araştırırken, piyasada 60-100 TL arası pek çok elektrikli cihazın bulunduğunu gördüm. Ancak kahve tutkunları katiyen bunları önermiyor. Marka ne kadar iyi olsa da, çektiği kahveye yazık ettiklerini belirtiyorlar. Giriş seviyesi için önerdikleri cihazlar 700TL veya daha yüksek fiyatlara satılıyor. Yok artık, kahvehane mi işleteceğiz diyeceksiniz. Bence de, işletmeyeceğiz. İşte tam da bu noktada müthiş bir Türk icadı imdadımıza yetişiyor: El Değirmenleri.

El Değirmeni (Starbucks sehpasında)

Annenizin veya anneannenizin evinde bunlardan mutlaka bir tane vardır. Dışı pirinç, içi demirden yapılan bu değirmenler eskiden Türk kahvesi çekmek için kullanılırdı. Şimdi ise Filtre kahve ve Fransız baskısı çekmek için de kullanılıyor. Kivahan Kahve‘nin forumlarında okudum ve öğrendim ki, Sözen marka kahve değirmenleri 700 liralık cihazlar kadar iyi kahve çekebiliyormuş. Ve de hediyesi, sıkı durun, 25 lira. Tabii bu fiyat imalathane fiyatı. İmalathaneye gitme şansı olmayanlar bu değirmenleri Barista Sepeti‘nden satın alabilir.

İmalathaneye giderseniz el değirmenini French Press için kullanacağınızı mutlaka belirtin. Zira bu değirmenlerin toplu üretimi Türk kahvesi için yapılıyor. Satın alırken belirtirseniz kahve çekecek kısmını Fransız baskısına göre kesiyorlar. İnternetten satılan ürün sanıyorum ki doğrudan Fransız baskısına uygun geliyor. Almadan önce arayıp sormanızda fayda var.

Sözen olmak zorunda değil elbette kahve değirmeni ancak Sözen, bu işte adı en duyulmuş, en kaliteli ürünleri üretiyormuş. 4 nesildir bu işi yapıyorlar desem herhalde bir şeyler anlatmış olur. Sözen imalathanesinin iletişim bilgileri şöyle:

 • Kantarcılar Cd, 58, Eminönü, İstanbul, Türkiye.
 • Telefon: 0 212 520 80 48
 • Koordinatları: 41.018377,28.966299

Özetlemek gerekirse, 25 liralık Paşabahçe French Press ve 25 liralık Sözen el değirmeni kullanarak, yani toplam 50 TL’ye çok lezzetli kahveler içebiliyorsunuz. Hem de bulaşık çıkmıyor. Bir ton para verip, evde yatan, yatmadığı zaman ise gürültü yapan bir kahve seti alacağınıza giriş seviyesi bu setle kaliteli kahve içmeye başlayın.

Hem sükûnetle kahve keyfine varın hem de paranız cebinizde kalsın.

 • monur
  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @monur doğrusu bunlar da enteresan yöntemlermiş. Lakin, Aeropress disposale filtre gerektiriyor gibi. Pour-over coffee ise çelik gibi sinir gerektiriyor. Boşuna değil, Japonya’da meşhur olmamış :) Hâlâ French Press’e karşı güçlü bir alternatif değiller bence. Teşekkürler paylaşımın için.

 • Nesli

  merhabalar öncelikle bilgiler için tskler dediğiniz sözen marka kahve değişrmeninden almak istiyorum yalnız verdiğiniz linkteki adres aktif değil gittigidyorda başka bir markanın ürünü var ama hem 70 tl hemde iyi mi değil mi bilmiyorum sözen marka satan önereceğiniz başka bir yer var mı acaba

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Nesli bağlantı adresini güncelledim. Sitenin yapısı değişmiş ama halen burada satıyorlar.

 • Eray

  iyi de sözen gerçekten iyi mi ki reklamını yapıyorsunuz sizin sayenizde ben de aldım hemde imalathanesinde aldım french press için de ayarladılar sözde ama french press le hiç mi hi alakası yok inceden biraz kalın çekiyor kahveyi ama derseniz filtre kahve için belki olabilir
  ben bu el değirmeni ayarı yüzünden 1 paket kahveyi boş yere çektim
  sonuç şimdi depoya salladım çöplüğü

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Eray değirmenin öğüten diski yardırmadan kullanıyorsan problem o olabilir. El ile üretim yaptıkları için standart olmuyor değirmen vidasının yüksekliği. İmalathaneye götürüp istediğin kalınlıkta kahve çektirene kadar ayarlatabilirsin. Baktın olmuyor diski yarsınlar. Türk kahvesi için kullanamazsın ama daha kalın çekeceği için french press’e uygun olur.

   Ben büyük keyifle uzun bir süredir kullanıyorum. Senin işine yaramamasına üzüldüm doğrusu.

 • Bilal

  @Eray değirmenin kalınlık ayarını sen de yapabilirsin. Çevirme kolunu milin diğer tarafına takıp çok kolay bir şekilde kalınlığı ayarlayabilirsin.

 • mammet

  Merhaba, simdi diyelim ki ben bu aletleri aldim. Macchiato yapmam icin nasil bir kahve almam gerek?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @mammet Bu yöntemle macchiato yapmak mümkün değil. Ancak “az sütlü kahve” yapılabilir. Bunun için de herhangi bir kahve türü kullanılabilir. Kavrulmuş çekirdek aldıktan sonrası fark etmez.

   • baris

    kahvenizi de starbucks ya da tchibo gibi yerlerden almaktansa butik taze kavrulmuş çekirdek satan dükkan ve internet sitelerinden almanızı tavsiye ederim. SB ya da tchibo gibi markalar mecburen aylar öncesinden kavurup satarlar ancak kahve hava ile temas ettiğinde yapısındaki organik bileşikler, özellikle de yağ asitleri bozulur.

 • deniz

  bilgiler için çok teşekkürler. çok yardımcı oldu.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @deniz afiyet olsun. Sevindim işe yaramasına.