800 Hz LED TV olur mu? 54


Olmaz mı? Hem de bal gibi olur. Ekranın yenileme hızını (refresh rate) değil de başka bir şeyini ölçerseniz bal gibi olur. Hatta 960 Hz LED TV bile olur. Şaşırdınız mı? Ben de şaşırdım ve üşenmedim araştırdım neymiş bu meret diye.

Öncelikle bir LCD veya Plazma TV için yenileme hızı nedir ona bakalım. İdealde, yenileme hızı, ekrandaki görüntünün 1 saniye içinde kaç kere yenilenebildiği. Yani 60 Hz demek, 1 saniyede 60 kez, tüm ekranı baştan aşağı yenileyebiliyor demek. (Yenileme hızı standardı Amerika için 60 Hz iken Avrupa ve doğal olarak Türkiye için olarak 50 Hz.)

Yani aslında gerek LCD TV gerek Plazma TV’ler 50 Hz veya 60 Hz olabiliyor aslında. Çünkü görüntü kaynağı bu. Peki bu 120 Hz ve üstü hızlar nereden geliyor?

Plazma teknolojisinde bir piksel, renk ayırt etmeksizin, 2 ms gibi kısa bir sürede rengini değiştirebilirken, LCD’lerde bir piksel en az 4 ms gibi bir sürede bu renk değişimini gerçekleştirebiliyor. Dahası bu en iyi senaryo ve renklerin hangisi olduğuna göre değişebiliyor. Bu da, özellikle hızlı değişen sahnelerde titreme (judder) denilen probleme yol açıyor.

Plazma TV’lerin açık ara avantajlı olduğu bu alanda, LCD TV üreticileri ne yapsak ne yapsak diye düşünüp matematiksel yollardan oyunlar yaparak yeni bir yenileme hızı türü icat etmişler. 60 Hz görüntüyü (aslen sinyali) alıp, çeşitli yöntemlerle (interpolation gibi) 240 Hz, 480 Hz gibi hızlara çıkartmışlar ve bu sayede titreme etkisini azaltabilmişler. Doğal olarak görüntünün aslı ile televizyonun gösterdiği bire bir aynı olmuyor ve bu gözle görülebilir etkilere yol açabiliyor. Yani 120 Hz ve üzeri, bir miktar işe yarasa bile aslında bir çeşit pazarlama hilesi gibi duruyor. Örneğin, Samsung’da bu teknolojinin (ve değerin) adı Auto Motion Plus.

Plazma TV üreticileri buna karşı ne yapabileceklerini düşünmüş ve Sub Field Drive Refresh Rate denilen bir terim icat etmişler. Yani anlayacağınız, bugün neredeyse tüm plazmalarda standart olan 600 Hz de aslında gerçek yenileme hızı değil. Ama işin komik tarafı, bu görüntü kalitesini aslında daha doğrudan etkileyen bir şey ve ek görüntü üretimini (interpolation) içermeyen bir değer. Özetle, LCD’dekinden daha gerçekçi bir değer. Bu değerin önemi yakın zamana kadar genel olarak bilinmiyordu. Ta ki, 3D TV teknolojisi yaygınlaşana kadar.

3D görüntü elde edebilmek için iki gözün ayrı ayrı resimler görmesi gerekiyor. Yani artık her pixel eskisinin iki katı hızlı renk değiştirmek zorunda. Bu da, gerçek yenileme hızının daha da önem kazanmasıyla sonuçlanıyor. Zira bu hızın düşük olması, 3D içerik izlerken, crosstalk denilen, “sol gözün görmesi gereken görüntünün bir kısmını sağ gözün görmesi sonucunda ekranda hayalet görüntü oluşması” problemine yol açabiliyor.

Böyle olunca, Plazma TV’ler, geçen seneye kadar kaybetmeye başladıkları yarışta tekrar öne geçmeye başladılar. Türkiye’de de bu olay kendini Plazma TV çeşidinde artış ve Panasonic’in en kaliteli Plazma TV’lerinin Türkiye’ye gelmesi şeklinde gösterdi. Hatta, yaygın olarak duyduğum, ve bu araştırmayı yapana kadar detaylarını benim de bilmediğim cümle şuydu:

Plazma TV’ler 600 Hz olduğu için 3D görüntüde LCD TV’lerden daha iyi görüntü üretiyorlar.

Anlayacağınız gibi, dosdoğru bir tanım değil ama anlatılmak istenen ve elde edilen sonuç doğru. Samsung en fazla 240 gibi Auto Motion Plus hızlarını görebildiği için ve 3D TV’lerde bu hızlara önem verilmeye başlandığı için, bu 600 Hz olayıyla savaşmak için ne yapsam diye düşünmüş ve Clear Motion Rate (CMR) denilen bir şey üretmiş. CMR değeri, gerçek yenileme hızı olmamakla birlikte, Auto Motion Plus yenileme hızı ile birlikte detaylarını açıklamadığı bir sürü şeyi daha içeren bir başka değer. Yani gerçek yenileme hızını göstermeyen bir değeri alıp, yenileme hızını neredeyse hiç göstermeyen bambaşka bir formülde eritmişler. Yani tavşanın suyunun suyu :)

Bu sayede TV’lerini Avrupa’da 800 Hz CMR ve Amerika’da 960 Hz CMR şeklinde satmaya başlamış. Yani aslında 800 Hz LED TV diye bir şey yok, 800 Hz CMR LED TV diye bir şey var. Bu değer, Plazma TV’lere karşı LED TV’lerini hayatta tutmak için bulduğu, biraz  da hileli bir yöntem. Hileli çünkü Samsung, Auto Motion Plus değerlerini yayınlamayı tümden bırakmış durumda ve CMR’yi mümkün olduğunca küçük harflerle yazıyor. Bugün gidip 800 Hz CMR LED TV aldığınızda, aslında kaç Hz olduğunu da göremiyorsunuz. Böylece kafanız karışıyor ve daha yüksek yenileme hızlı bir TV aldığınızı sanıyorsunuz. Sanmanız da normal zira bu kadar araştırmayı bırakın televizyon alacakların, satacakların bile yaptığını sanmıyorum. 800 Hz diye uçuk bir rakam duymasaydım ben de yapmayacaktım zaten.

Özetle demem o ki, gidip 200 Hz LED TV’nizi satıp 800 Hz CMR Led TV satın almaya kalkmayın. Zira aslında büyük olasılıkla ikisi de aynı yenileme hızına sahip. Sadece çipleri ve Samsung detayını açıklamadığı için bilmediğimiz birkaç değeri farklı. İlla ki 3D TV izleyeceğim ve en kaliteli şekilde izleyeceğim diyorsanız, Plazma TV’leri bir inceleyin.

Not: Araştırmam çok uzun sürdüğü için vaktim kalmadı. Kaynakçayı da ilk fırsatta ekleyeceğim.

 • zeusfaber

  LCD TV olarak Samsung 46C750,
  LED TV olarak Samsung 46C8000,
  Plazma TV olarak Panasonic TX-P46VT20E

  http://www.kirpininyeri.com/2011/08/tv-ne-kadar-elektrik-harcar/

  Yukarıdaki tavsiyenize ve kendi araştırmalarıma uyarak 5-6 ay evvel 46c750 almak üzere iken bazı sebeplerden TV alma işini bu tarihe erteledim.

  Yeniden kendi çapımda yaptığım araştırma sonrası model olarak Samsung 55d6500 modeline karar vermiştim. Şimdi 800 Hz durumu ile ilgili yazınızı okuduğumda benim de sorguladığım olayın bu boyutta olması ilginç . Bunun için teşekkürler…

  Ben model olarak 55″ lik bir model arıyorum. Siz ağırlıklı olarak 46″ lik modelleri öneriyorsunuz. Haliyle sizin önerdiğiniz modelin daha yakından izlenmesi durumu var. 55″ lik bir model önerisi yapabilirmisiniz? (LCD, LED ve PLAZMA için)

  Son zamanda LG’nin FPR gözlükleri için çok iyi deniyor. Kendim deneme fırsatı bulamadım ama bu gün denemeyi düşünüyorum. Siz denediniz mi? Gerçekten Conventional (SG) gözlüklere oranla büyük farkları var mı? Özellikle ağırlığı ve algılamadaki hatasızlığından çok bahsediliyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @zeusfaber 800 hz konusundaki incelemelerim henüz bitmedi bile :) Bu arkadaşlar o kadar bulandırmış ki ortalığı, düzgün ve tatmin edici bir bilgi bulmak için sayfalarca okumak ve anlamak gerekiyor. Vakit olunca yapacağım.

   Yine yeni model önerisi konusunu özellikle erteliyorum ki 2012 gelmek üzere. Yeni bir şeyler çıkartabilir üreticiler. Önerdiğim model hemen geçmişte kalmasın istiyorum.

   46″ konusuna gelince, fiyat/performans açısından uygun boy olarak bunu görüyorum. Ancak 55 inch TV’ler de ucuzlamaya başladı. Doğrusu, eğer webde gezinilecekse bu TV’lerde, 55″ bile az gelebilir. 46″ ile yazıları zar zor okuyorum. Gerçekten yakına gitmek gerekiyor.

   FPR konusunu da incelemeye alayım. Daha önce önerdiğim en iyi TV bir LG idi (hem de LH2000 idi :) ). Bu sırada Samsung Panel ve medya oynatma (mkv vb) gibi bir çok özellik konusunda çok ilerledi ama LG’ler aynı durumda mı (şu an için) bilemiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam LG çözünürlükten vazgeçerek pasif gözlüğe geçti. Samsung yöneticilerinden biri çok ağır dalga geçmişti bununla ve hatta özür dilemek zorunda kaldı. Bir tek bunu hatırlıyorum. Ama teknoloji sürekli ilerliyor :) Belki o olayı da çözmüşlerdir. Dediğim gibi en iyi TV için bir inceleme yaptığımda yazmaya çalışırım.

   • Hadesdurak

    WALLA BENDE 1 YILDIR ARASTIRIYORUM SAMSUNG ALACAKTIM 46D600 AMA GOZLUK OLAYI YUZUNDEN LG ALAYIM DEDIM AMA DEDIGINIZ GIBI HZ SORUNA COK ONEM WERDIGIM ICIN TAKILDIM ALMADIM..PHILIPS COK GUZEL PLAZMA CIKARTIYOR 3D ICIN ONU ALMAK GEREKIR BENCE AMA SONUCTA 24 SAAT 3D KULLANILMAYACAK ONUN ICINDIR KI LED TV DEN DE VAZGECILMEMELI BENDE CARESIZ KALDIM:( HERSEY ICIN TSK EDERIM

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Hadesdurak LED TV’nin plazmaya göre tek avantajı, sanıyorum ki inceliği ve daha az ısınması. Bir de bazı Plazma TV’lerde fan gördüm, ki bu da bir miktar gürültü yapabilir.

     Bunların hiçbiri LED TV’yi ahım şahım iyi yapan özellikler değil. Doğrusu, şimdiki aklım olsa Panasonic Plazma TV alırdım.

     Bir arkadaşımda Philips LCD TV var ve SD görüntüler, yani televizyon kanalları resmen berbat. Philips’i önermene şaşırdım o yüzden. Belki Plazma’da daha iyidir ama Panasonic gibisi de pek az. Uyarmadı demeyin :)

     • anıl

      @kirpi
      Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. PS3 oyun konsoluna sahip biri olarak; PANASONIC TX-P50UT30E almayı düşünüyorum. Darty’deki fiyatı 1890TL.
      Yorumların ışık verecektir. Şimdiden teşekkürler.

     • http://www.kirpininyeri.com kirpi

      @anıl model hakkında detaylı bir inceleme bulmak lazım. Bu aralar pek vaktim yok. Ancak şunu söyleyebilirim. Panel Neo Plasma değilse almak pek yerinde bir karar olmayabilir. 2011 modeli olup eski model almak gibi.

      Bunun en doğru yolu, ST33’ü ve varsa GT serisi cihazları UT serisiyle yan yana görüp karar vermek.

      UT serisinin teknik bilgilerine şuradan bakabilirsin.

 • zeusfaber

  Öncelikle mesaj için teşekkürler…

  Sonuç olarak ara, gez, bak, sorgula, karıştır…. başımın döndüğü bir yerde LG’ye karar kıldım ve evde salonumda hoş bir şekilde duruyor. LG LW570S model olarak seçtiğim. Reklamlarında biraz abartı var bunu kabul etmeli. 10 kişi birlikte 3D izleme olayı yok. Ama güzel olan gözlüklerle film harici bir yere baktığınızda gözleriniz kamaşmıyor. Samsung’da bu sıkıntıyı çok yaşamıştım.

  55inç için ayırdığım paramla TV’yi 47 inçe düşürüp ses sistemi ve PS3 almanın daha doğru olacağını düşündüm. Sanırım iyi de yapmışım.

  Benim TV modeli önermek gibi bir niyetim yok ama bir TV almayı düşünen her arkadaşa kesinlikle aldıkları TV’de DVB-T, DVB-S, DVB-C gibi özellikleri mutlaka arasınlar. Bunlar ne ki derseniz basitçe HD uyumlu uydu alıcı olmadan yerel yayınları ve HD yayınları alabilme özelliği diyebilirim. Yani sadece TV uydu yayınlarını izlemek için yeterli olacaktır. Bu LG TV’lerde ….S olarak belirtiliyor. Samsung TV’lerde ise D6500 serisinden sonra bu özelliği görebildim. TV’de bu özellik olmadığında yanına ya DSmart ya Digitürk ya da ayrı bir HD uydu alıcısı almak zorunda kalabilirsiniz. (Burada bir ayrıntıdan bahsetmek isterim. TV’ler DVB-T, DVB-S, DVB-C özellikleri ile uydu alıcısı gibi olabilseler de ayrı bir uydu alıcısındaki gibi kanal dizme, uydu bilgi güncelleme, kanal arama vs. özellikleri sunamıyor. Açıkçası tercih yaparken bu hususa dikkat etmek lazım.)

  Bir başka ayrıntı ise SMART TV olayı. Bir TV’de illaki bu olsun diye dimenin bir anlamı yok. TV’yi ara bir model seçip yanına alacağınız Blu-ray oynatıcı ile hem SMART TV özelliğine hem de 5+1 ses sistemine kavuşmak mümkün. Bu özelliğin yanı sıra ayrı bir Blu-ray player ile wlan gibi özellikleri de yönetebileceğinizi aklımızda tutmakta fayda var. Umarım herkes aradığı TV’ye bir şekilde ulaşır.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @zeusfaber güle güle seyret. Sen de, yorumlarından anladığım kadarıyla epey detaylı inceleme yapıyorsun. Bu sebeple, seçtiğin modeli daha dikkatli değerlendireceğim bir sonraki TV incelememi yaparken.

   • zeusfaber

    Teşekkürler… Anladığım kadarı ile diyeyim…

 • SONIC

  Yorum muthis olmus gercekten ellerine saglik. Benim sorum su olacak; seninde anlattigin gibi su anda biz CMR’in tam olarak ne hizi oldugunu bilmiyoruz. Ben her zaman CMR ve MS hizi arasindaki baglantiyi merak etmistim. Bende TV almak istiyorum ve ekrandaki hareket hizina cok onem veriyorum, Kaliteli bi goruntude hizinda kaliteli bi sekilde akici olmasini istiyorum. Onceden MS hizi derdik ne kadar az olursa o kadar iyi olurdu 3ms 2ms 1ms falan, fakat simdi Samsung TV’lerde bu hizdan eser yok. Hicbir yerde yazmiyor. Tv’nin bilgilerinde yazan sey CMR hizi. Biz tv’nin hizinin gercekten iyi oldugunu nasil anlayabiliriz peki ?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @SONIC Samsung’un yapmaya çalıştığı şey tam da bu. Bu bilgiye kolay yoldan ulaşmanın imkanı olduğunu sanmıyorum. Samsung’da çalışan bir arkadaşın varsa belki o ulaşabilir. Bu arada LCD TV’lerde (ki LED TV’ler de aslında LCD TV’dir) 1 ms hızını duymadım ben. Varsa link paylaşabilir misin?

   Eğer milisaniye hızında yenileme senin için çok önemliyse, Panasonic’in Neoplasma panele sahip Plazma TV’lerini öneririm. Teknolojisi gereği, piyasadaki en yüksek refresh rate bunlarda :) (Yazıda da bundan bahsediyorum zaten)

 • Senizacar Budak

  hem iyi görüntü hemde uygun fiyat bu ikisi bir arada varmı:))

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Senizacar Budak 46C750 müthiş bir TV. Ancak stoklarda bulman biraz zor olabilir. Detayları şuradan okuyabilirsin.

  • Ryhonel

   Samsung PS51D550 3D Plasma 51″ (130 cm) / 1800-2100 TL… Daha ne olsun :)

   • Senizacar Budak

    Plasma lar çok elektrik harcıyor falan diyorlar ne kadar doğru acaba…

    • http://www.kirpininyeri.com kirpi

     @Senizacar şurada tam da bu konuyu inceledim. Okuyup kendin karar verebilirsin :)

   • http://www.kirpininyeri.com kirpi

    @Ryhonel gayet güzel bir fiyat. Ancak plazmada Samsung yerine Panasonic seçilmesi taraftarıyım. Samsung nasıl LCD’nin piri ise Panasonic de plazmanın. Tabii hassas bu dengeler. Her an değişebilir.

 • Senizacar Budak

  bu arada verdiğiniz bilgiler süper ve çok detaylı:)) ellerinize sağlık

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Senizacar Budak rica ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalır :)

 • Olcay

  arkadaşlar bu işlerde eski zamanda yoğun bir şekilde yaşanan ve kafa karıştıran pc işlemci savaşlarına dönüşmüş durumda.
  ben yeni bir lg led tv aldım ve sizede tavsiyem şudur.piyasadakilerin led ve lcd lerin tamamı aslında 50 hz .diğerleri yazılımla 200-400 oluyor ve araya sahte görüntü atıyor.bu hz işlerini bırakın pek gözü rahatsız etmiyor .aslında neredeyse hiç rahatsız etmiyor.

  gözü rahatsız eden eski uydu alıcınızla bu tv leri seyretmek.çünkü bu alıcılar sd kalitesinde görüntü veriyor oysa tv full hd.aradaki fark çok rahatsız edici.kaç hz olursa olsun önemli değil 200-400 hz tv fiyatları bile önceden pahalı idi şimdi pek önemi kalmamış gibi fiyatı hz ler beirlemiyor tv nin özellikleri ve inçleri belirliyor.
  benden size tavsiye hz olayına pek takılmayın siz hemen hd uydu alıcısı alın ve hd yayın yapan kanal bulun ki ülkemizde yerli kanallar parmakla sayılıyor .
  normal yayın yapan kanal ile hd arasında büyük farkı göreceksiniz .bu yüzden lcd-led tv lerde hd resim -film seyretmek mükemmel ve hz burada neredeyse hiç önemli değil.
  almaya gittiğiniz mağazada hz hızı ne olursa olsun tvlerde hd film ve klipler oynadığı için mükememel parlak ve canlı bozulmayan bir ekranla karşılaşırsınız ve hz ler farklı olsada aradaki farkı göremezsiniz.

  hd media ve kanallarda sorun olmaz.

  tekrar söylüyorum led lcd tv alacakalr şunlara dikkat etsinler ve bu söylediklerim fiyatı daha çok etkiliyor isteklerine göre belirlesinler hz en son bakılacak bir iş şu an çünkü gelen yayın zaten 50-60 hz.

  1.full hd 1080i,1080p mi yoksa 720p mi
  2.smart tv var mı yok mu
  3.ekran boyutu
  4.film,müzik,resim oynatma
  5.girişler hdmı,usb,dlna vb.
  6.3d var mı
  7.wi-fi

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Olcay televizyonlar yalnızca 50HZ değil. Bazıları da 60Hz. Ayrıca, senin bahsettiğin hızlar, sadece TV yayınları için geçerli. Örneğin 3D bir film izleyeceksen 2 katı giriş alıyorsun. Keza bilgisayarlar da benzeri şekilde daha yüksek refresh rate’lerde girdi sağlayabiliyor.

   Daha da önemlisi girdinin 50Hz olması, TV ekranının da 50Hz çalıştığı anlamına gelmiyor. Araya resim koyma diye özetlediğin şeylerin konma sebebi epey kompleks. Zaten yazıda bunu anlatmaya çalıştım.

   Son olarak, en kaliteli TV yayını için alıcı değil kendi içinde alıcısı olan bir TV almak daha iyi. Hem daha ucuz bir yol hem daha az kablo olduğu için daha kaliteli görüntü alınabilir hem de kumanda sayısı azaltılır. Hatta ben uydu değil Kablo TV öneriyorum. Standart TV yayınında bile inanılmaz bir görüntü kalitesi elde ediliyor.

 • Cevat Gerdelli

  Harika bir açıklama yapmışsınız, teşekkür ederim. Umarın bu tür konularda makalelerinizin devamı gelir. Benim bilmek istediğim bir konu var ancak sağlıklı ve çözümcül bir açıklama bulamadım, sizin bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim. 32 lw 5500 LG tv aldım (aslında sadece 3d için aldım, 42 pz800 panasonic vardı) ilk önceleri mükemmel bir görüntü ve özellikte olduğu için çok hoşuma gitmişti, fakat bazı filmlerin ses dosya formatlarını çözemediğini gördüm. aynı formattaki fimleri samsung un sorunsuz bir şekilde çözdüğünü duymuştum. Sizden ricam, eğer bilgi dağarcığınızda varsa, yazılım yada servis menüsü aracılığı ile bunu çözebilirmiyim yada nasıl bir yol takip etmeliyim. Saygılarımla.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Cevat Gerdelli özel olarak bilmiyorum maalesef LG’leri. Samsung’ların da epey geniş bir format desteği var haklısın. Güncellemelerle bir kısım formatlar desteklenebilir. LG’nin alicenaplığına bağlı :) Ama benim önerim, oynatıcı olarak şu tarz bir cihaz almanız: Measy X5 Türkiye’ye kadar gönderiyorlar. Bir arkadaşım aldı gayet memnun. (Wireless adaptör ve dilerseniz klavye ayrı alınıyor)

   Oynatılamayan formatın hangisi olduğuna bakmadan bir şey söylemek zor ama genel olarak izleyeceğiniz filmlerde video için X264 veya H264 ile ses için AC3 veya DTS tercih ederseniz problem olacağını tahmin etmiyorum.

 • Aytac 1987

  iyi bilgivermiş siniz arkadaşlar teklolaji hep kafa karıştırıyo ..

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Aytac 1987 buna confusopoly diyor Scott Adams. Yani kafa karıştırırarak rakip ürünlerin kıyaslanmasını önlüyorsun. Böylece aslında aynı özellikteki bir ürünü daha yüksek paralara satabiliyorsun. Bir ölçüm standardı gelse, hiç böyle dertler kalmayacak.

 • Zeki

  Öncelikle çok faydalı olduğunu söylemeliyim. Kendimi az-çok teknolojiden anlayan biri olarak görüyorum, bazen benim bile kafam karışıyor. Bir de milyonları düşünün tabi, iyi bir pazarlama stratejisi ile neler kazanıyorlar :) Hocam bizde 5 yıla yakındır Toshiba’ nın HD Ready LCD’ si var. Zamanı geldi diye düşünüyorum. Gözümü karartıp, led ile PS3 dalacağım. Şimdi bir kaç araştırma yaptım. İlki 55ES6140, diğeri de 55ES7000. Neredeyse tüm özellikler aynı sadece 7 serisinde 3D ses özelliği var. 7 serisinde şöyle bir özellik var tabi, ses tanıma, yüz tanıma, sesli komut, vs. Fakat bana pek hitap etmiyor. Şu aşamada pek ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Kafama takılan tek şey, 6140′ ın CMR’si 200 Hz, 7000′ in CMR’si 800. 6140 3400 TL, 7000 ise 4800 TL. Şimdi bana yol göstermenizi istiyorum. Makalenizi okudum fakat yine sormak istiyorum, bu kadar CMR farkı oyunda, ya da HD filmlerde ya da 3D oyun ya da filmlerde çok farkeder mi? İlginiz için şimdiden teşekkürler…

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Zeki, biraz vakit geçti bu yazının üzerine. Bu konudaki bilgilerim eskimiş olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim. Eğer illa ki LED TV alacaksan, bu aşamada CMR’dan çok local dimming önem kazanıyor. Yeni nesil Samsung TV’lerin bildiğim tüm modelleri kenardan aydınlatmalı olduğundan bölgesel karartma yapmada güçlük çekiyorlar. Bunun için de yazılımsal bir çözüm bulduklarını iddia ediyorlar ve adına micro-dimming demişler. Micro Dimming Pro destekleyen bir TV almanı öneririm eğer illa ki LED TV alacaksan. (Detaylara şuradan bakabilirsin) Ama sana önerim, TV almadan önce Panasonic’in GT50 veya ST50 serisi plazma TV’lerini mutlaka iş üstünde gör. Hatta yan yana görmeye çalış. Samsung’ları teşhir ederken renkleri çok doygun yapıyorlar ki insanlara güzel görünsün. (Gerçek görüntülü TV gördüysen, bu doygun görüntüler düğüne giderken fazla makyaj yapmış kadın etkisi yaratıyor :) ) Bu yüzden mümkünse bütün filtreleri sıfırlat görürken. Ayrıca bu yazıdan da anlayacağın üzere, Plazma’nın LED TV’lerden daha düşük kalite olduğu, büyük oranda pazarlama başarısı(!). Gözlerinle görünce senin de bu şekilde düşüneceğini tahmin ediyorum :)

 • Suvi

  bu dev irde en ii tv Panasonic Neo Plasma yüksek canllı tv deneeyimi 2000hz 3d görüntüleme tabikide 50inç!

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Suvi doğrusu Panasonic’in ürünlerini ben de seviyorum. Ama bir arkadaşımın Darty’den aldığı TV’si üçüncü kez bozularak teknik servise gidiyor. Servisi konusunda bu öğrendiğim sonrasında Panasonic hakkında fikrim de değişti.. Arızasız ürün çıkarsa nefis ama yeni ürünün arızalı çıkması çok acayip ve sonrasında yaptıkları daha da kötü.. Bir ara hakkında yazmayı planlıyorum..

 • WATERCITY

  Çok saçma ben samsung smart led aldım ES8000 son seri 800hz ,3500tl verdim ,ozaman 200 Hz alsaydım 1700tl yani ben boşunami 3.500TL Verdim,demekki adamlar iki katı fiyat istiyorsa bir nedeni var ,kimse boş konuşmasın…

 • Deniz

  Merhaba @kirpi sen bu değerli bilgiyi çok önceden paylaşmışsın,ben daha yeni TV almaya karar verdiğim için yeni okudum. Bu gün itibariyle bilgilerini hatırlıyormusun yoksa unuttun mu bilmiyorum ama,bana fikir verebilirsin diye düşünüyorum.

  Kendi odama 32” 81 Ekran Led Tv almayı düşünüyorum. Standart Türk zihniyeti bendekide almışken 3D olsun Full Hd olsun 400Hz olsun diyordum, taa ki yazıyı okuyana kadar. Şu anda 3D alma konusunda kararlıyım. Ama şu 200-400-600 den sonra yazılan Cmr-Mci olaylarının tamamen göz boyama olduğunu öğrendim sayende. Bütün markaları araştırdım maalesef hepsi aynı şekilde göz boyuyor. Cmr-Mci-Pmr şeklinde Hz den sonra gelen kısaltmalar mevcut. Samsung-Sony-Toshiba-Panasonic-LG Hepsi böyle aldatıyorlar. Araştırabildiğim kadarıyla En REEL bilgiyi Sharp veriyor. 200Hz üzeri televizyonunu görmedim. Sharp eğer gerçekten böyle dürüst 1 satış polikası izliyorsa direk Sharp alacağım. Böyle 1 modeli var Vatanda http://www.vatanbilgisayar.com/televizyon/sharp-lc-32le244e-lc-32le244e-32-80-cm-full-hd-led-tv,usb-multi-media-palyer,hdmi,dvb-tc/productdetails.aspx?I_ID=63818#allImages 1 bakabilirmisin. bana tavsiye edebileceğin başka 1 ürün var mı? Eğer Sharp dürüstse :D varsın 3D olmasın para onlara gitsin :D Bu arada özelliklerine göre 1300 TL.’ye kadar alabilirim…
  Televizyon Ebatım 32” olmak zorunda kendi odamda kullanacağım Bilgisayarımı bağlayacağım. Şimdiden Teşekkürler. Cevabını bekliyorum. :))))

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Deniz açıkçası epeydir detaylı inceleme yapmıyorum TV konusunu. Ama bugün alsam herhalde Panasonic ST serisi plazma alırım. Plazma halen yenileme hızının ve dolayısıyla 3D’nin kralı. Geçen sırf meraktan Samsung ES8000 3D’si nasıl diye baktım Darty’de. O kadar çok cross-talk vardı ki inanamadım bu fiyatta bu kaliteye. Ha bir de Samsung, TV alanların iletişim bilgilerini Digiturk’e veriyormuş. Geçen arayıp Digiturk ister misiniz diye sorunca öğrendim… Çok büyük 2 hata yapmış Samsumg yani..

   Bu arada ben pek oynamıyorum ama oyun için de plazma kullanıyor ecnebiler. Yine refresh rate sebebiyle.

   Sharp da dünyada panel kralı deniyor ama her ürünü aynı değil. Mesela bu gönderdiğin Aquos değil. Aquoslar en kaliteli görüntüyü veriyor galiba Sharp’lar içinde.

   Benim tavsiyem eğer bütçen varsa VT serisi, yoksa ST serisi Panasonic plazma alman. 32 inch bulamazsın ama fiyatlar çok daha uygun LED’li TV’ye kıyasla. Büyük ekran almanın bir sakıncası olmaz :)

   En önemlisi ise, ne alırsan al, en azından 3D performansını gözünle gör öyle al. Göz yapıları çok farklı insanların ve o da en çok 3D’de kendini belli ediyor.

 • Deniz

  @kirpi Anladım teşekkürler kirpi. Biraz daha araştırayım ya yarın yada haftaya almış olurum Televizyonu,Media Markete falan gideyim yarın Panasonic,Sharp yada sony bakacam. Bakalım hangisine karar vereceğim…

 • http://mustafahazirci.com/ Mustafa Hazırcı

  Güncel ve ucuz lg led tv fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum. Nereye tıklamalıyım?

 • ahmet

  Lg 42LM615S 42′ 200HZ UYDU ALICILI USBMOVIE 3D LED TV
  Lg 42LM620S 42” 400HZ UYDU ALICILI UsbMovie SMART 3D LED TV merhabalar öncelikle yukarda olan iki tv nin tek özelliği birinin 200 hz birinin 400 hz olması bu dediğinize göre hz çokta tınlamamız gereken bişey değilse o zaman bu 200 hz olanı alayım bu konuda düşüncenizi paylaşırsanız çok senivirim…

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @ahmet tek farkı hertz olmayabilir bu iki TV’nin. Mesela biri Smart diyor. Mümkünse ikisini yan yana görerek almanı öneririm.

 • alper

  kolay gelsin.. yazınızla birlikte birden çok yorumuda okudum. olayımı şöyle özetleyim size;

  sony bravia 32″ (60 hertz) televizyonu monitör olarak kullanmaktayım.

  nfs most wanted 2012 i oynarken ara ara görüntüde takılma oluyordu. bende ekran kartım mı yetmiyor diye fraps kurup, ekran kartımın fps değerine baktım ve 55 fps idi,
  55 fps de akıcı görüntü almam gerekirken takılmalar oluyordu bende televizyonun hertz ini 60 dan 50 ye düşürdüm, takıntı felan kalmadı gayet akıcı bir şekilde oyunu oynamaya başladım..
  ama bir yandan crysis3 oynayayım dedim, high ayarlarında tam 30 fps alıyorum tv 60 hertz ama takılma olmuyor :S

  e şimdi 200 hertz tv alsam , 200 hertz de oyun oynayamayacakmıyım hertz i 50 – 60 atıyorum 100 e mi çekmem gerekecek?
  fps 200 ün altında kaldığı sürece görüntüde takılmalar olacak mı? bo konuda düşünceniz nedir?

  benim isteğim misal araba yarışlarında 200 le gidiyorsam o hızı gerçektende hissetmek istemem :)

  son olarak; benim yerimde olsaydınız
  yukarıda bahsettiklerimden yola çıkarak 32″ full hd max. 900 tl olacak şekilde hangi tv yi alırdınız?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @alper epeydir TV bakmıyorum. O yüzden model önermem zor. Ama Samsung, Panasonic ve Sharp markalarını genel olarak önerebilirim. Görerek almak her zaman en iyisi. Zaten bütün olay “hissetmek”. Bazı çözünürlükler, refresh rate’ler gerçekten hissetmesi zor seviyelere geldi.

   Soruna yol açan bir sürü şey olabilir. Kablo bile etkili olabiliyor bazı durumlarda. Senin yaşadığın sorunla ilgili araştırma yapmak lazım internette. Yine de bir tahminde bulunayım. Oyunun ayarlarında belki NTSC vardır sen TV’de PAL kullanmaya çalışıyorsundur. Bu da arada kalan bilgisayarın kafasını karıştırıyor olabilir. Yani problemin sebebini anlamadan bu TV’de problem olur şu TV’de olmaz demek zor.

   Bu arada plasma TV’leri mutlaka değerlendir. Bunların hızına yaklaşmak zor olacaktır önümüzdeki yıllarda dahi..

 • arif

  60 hz ve 100 hz önemlimidir led tv lerde 3 ay önce aldığım tv nin panelini servis gegişti 60 hz de. paneli taktı 100 hz olarak aldım bu özelliğini kaybetmiş olmuyormu servisin aynı hz parçayı takması gerekmiyormu

 • http://www.facebook.com/bulundu1 Arif Bulundu

  60 hz ve 100 hz önemlimidir led tv lerde 3 ay önce aldığım tv nin panelini servis gegişti 60 hz de. paneli taktı 100 hz olarak aldım bu özelliğini kaybetmiş olmuyormu servisin aynı hz parçayı takması gerekmiyormu.servisin verdiği bilgi 60 hz de yayın alıp 100 hz ekran yenileme hızına sahipmiş yani orijinalinden değişen fark yokmuş bu konuda bana bilgi verirmisiniz

 • ali

  Mesela Sharp’ın 400Hz lik yeni Quattro teknolojili Tvsi var. Birde Samsung’un yeni çıkan 1000Hz CMR F8000 serisi var .Hangisinin görüntü kalitesi iyidir.Quattroya rağmen 1000 Hz CMR mi yoksa 400Hz mi? Çünkü birkaç videoda Samsung’un ezici bir üstünlügü vardı?

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @ali Videoda derken, TV’leri video oynatırken mi gördün yoksa karşılaştırma videolarını mı? Eğer karşılaştırma videolarını diyorsan mutlaka kendi gözünle gör derim. Videoları izlediğin ekranın kalitesi Sharp ve Samsung’dan daha iyi değilse farkı hissetmen çok zor. Dahası o tür videolar senin ihtiyacına uygun kalibre edilmiş TV’ler kullanmayabiliyor.

   Her iki marka da iyi TV’ler yapıyor. Hz neredeyse hiç önemli değil. Gözün görüntüde bir atlama görüyorsa ve input da kaliteliyse, o TV’yi alma. İnsan gözleri farklı farklı ve her biri farklı yenileme hızına sahip. (Evet, gözlerin de yenileme hızı var) Hatta gözünün yenileme hızı düşükse yüksek yenileme hızlı TV’ler kare atlıyor gibi görünebilir.

   Aslında görüntüyü değerlendirirken sadece iki kriter var, o da kendi gözlerinle izleyince ne gördüğün ve bir süre izledikten sonra nasıl hissettiğin. Belki ailene de denetmek isteyebilirsin onlar da izleyecekse. Satın aldıktan sonra da inceleme videolarına geri dönme. Çünkü dediğim gibi insan gözü farklı farklı ve her kötü yorum insanın moralini bozuyor.

  • Osi

   tabiki sharp çünkü 4 renk kulanılıyor dünyada ilk sony ve sharp buna geçti samsung çin malı telefonlar gibi 20 mp kamera var dese inanmayın kalite yokki mp fazla olsa ne yazar.

 • Osi

  sharp sony hitachi panasonic pioneer yaparsa olur diğerleri şişirme yapar samsung gibi dandik mallardan uzak durunuz.

 • Sezen Özgür

  Arkdaşlar TV almak üzereyim, araştırırken bu makale çıktı karşıma, başka yerlerde de okudum, herkes Hz değerine takmış durumda. Ben Samsung’un F8000 (1000 Hz) ile F7000 (800 Hz) serileri arasında gelip gidiyordum, ta ki iki modeli yanyana görüp karşılaştırma imkanı bulana kadar. Bir kere “firmalar yanıltıcı bilgi veriyor 800-1000 Hz de neymiş” yaklaşımından vazgeçmek gerekiyor diye düşünüyorum, Türkiye’yi bırakın, yabancı forumlarda bile F8000 serisinin kalitesi tartışmasız çok iyi bulunurken, “yok, yayınlar 50 Hz, 1000 Hz’i göz algılayamaz” gibi tartışmalar yersiz. Aynı yayını 800 ve 1000 Hz’lik modellerde izleyip farkı görebiliyorsanız arada mutlaka bir fark olduğu gerçeğini kabul etmek zorundasınız, pahalıdır değildir, adı 800 Hz’tir veya değildir, onlar faklı konular, teknoloji sadece değerler ile ele alınmaz. Gözle görülür farklar da önemlidir, F8000’de bariz bir görüntü iyileştirmesi varken “hayır efendim 200 Hz bile çok, göz algılayamaz” söylemi yersiz. Kim ne derse desin, Samsung, gerek TV’ye kattığı smart özelliklerle gerek görüntü kalitesiyle bu sektörde çok önemli bir yerde. Marka konusunda herkesin seçimi kendisine ait, fakat “başkası yaparsa iyidir Samsung şişirme yapar” söylemi doğru değildir, karşılaştırın derim…

 • Ömer FETVACI

  Lütfen
  Sabırla OKUYUN!

  Giriş;
  Aylarca internetten led tv leri
  araştırıp kafanızı çokça karıştırabilirsiniz. Çünkü her kafadan bir ses bir
  yorum çıkıyor.

  Tam bir modele karar verecek gibi
  olurken hatta eminken bir sonraki okuduğunuz yorum kararınızı kökten
  etkileyebiliyor. Kafalarda kocaman bir soru işareti bırakıyor.

  Gelişme;
  Artık yeter demenin zamanı geldi.
  Grafik tasarımcı gözüyle renk ve görüntü detaylarını da çok iyi anlamamın
  yetisiyle aldım elime nintendo Wii U oyun konsolonu ve Vatan bilgisayara
  gittim. Sağolsun müşteri temsilcisi arkadaş büyük bir sabırla tv leri test
  etmeme yardımcı oldu teşekkür ederim.

  LG LA860V ve SAMSUNG UE40F8000
  modellerini test ettim. Elimde tuttuğum Wii U oyun konsolunun görüntü tepkimesi
  test ettiğim TV’ler ile aynı değil yani zıplama tuşuna bastığım anda yarım
  saniye gecikmeyle TV ye görüntü gidiyor. Bu da sadece TV görüntüsüne bakarak
  oyun oynamayı güçleştiriyor. PS3 ve Xbox 360 gibi oyun konsollarını kullanan
  oyuncular için aslında fark edemedikleri kocaman bir sorun haline geliyor.
  Özellikle Call Of Duty MW3 gibi tepkime süresinin önemli olduğu oyun tutkunları
  için. (Test, BIT TRIP Presents Runner 2 oyunu ile yapıldı)

  Ayrıca bu kadar pahalı ürün
  alıpta bu sorunları yaşamak gerçekten can sıkıcı olur. Test ettiğim TV lerin
  görüntü kaliteleri açısından öyle gözle görülebilecek veya anlaşılabilecek
  bariz farklarda yok. Var diyenin alnını karışlarım :))

  Sonuç;
  Ta ki ben Vatan bilgisayarda
  Panasonic TX-L42ET50E ile karşılaşana ve test edene kadar bu sorulara cevap
  aradım ve benim gibi oyuncular için tepkime süresi 0,01 olan bu tv yi buldum.
  Görüntü kalitesi ve 3D kalitesi (800hz) olarak test ettiğim diğer TV’lerle aralarında
  hiçbir fark yok. Tek farkı tepkime süresinin çok hızlı olması. (İşte budur
  dedim) Fiyatı da 1600 TL civarında yani öyle uçuk rakamlara da değil.

  Bu kadar TV modeli çıkararak
  kafaları karıştırmak, işte kapitalist bir düzenin ceplerdeki paraları hortumlamasının
  en kolay yöntemi olsa gerek.

  Eğer biraz daha bütçeniz varsa
  Panasonic TX-L42DT50E (1600 Hz) almanızı tavsiye ederim. Bu TV’nin fiyatı da
  2.000 TL civarı.

  Umarım biraz da olsa oyun tutkunu
  arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

  Not;
  Bu yazı kesinlikle reklam amaçlı değildir.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @Ömer yazının ana fikrini destekler nitelikte bir deney olmuş. Paylaşımın için çok teşekkür ederim.

 • Anonim

  Led tv almayı düşünüyordum donanım haber sitesinden bir linkten bu siteye girdim tamda merak ettiğim konuydu bu Hz konusu çok yardımcı oldu bu araştıma ve bilgiler.Sağol.Merak ettiğim bir konu var bu arada.Bilgisayar toplamıştım bütce yetmedi monitör alamadım.Eski bilgisayarımdan kalan Crt ekran monitör kullanıyorum.Ekran kartımın hdmi çıkışı ve 3D vision desteğide bulunuyor(Nvidia Gtx 470).Monitör ile Led tv fiyatlarına ve ekran boyutlarına bakınca Led tv daha iyi gibi gözüküyor merak ettiğim ise Led tvyi monitör olarak kullanmak ne kadar sağlıklı ve görüntü bakımından 3D bakımından ne kadar iyi.

  • http://www.kirpininyeri.com kirpi

   @anonim LED TV de monitör olur. Zaten muhtemelen aynı panelleri kullanıyorlar. Sadece yazılımı vb. görünmeyen şeyler değişiyor. Ama şunu tavsiye edeyim. Almadan önce, bilgisayar çıkışını denemeye çalış. Zira bazı TV’lere bilgisayar çıkışı verirsen 1080p alamayabiliyorsun. Bir arkadaşımın başına gelmişti de neden olduğunu anlayana kadar canımız çıkmıştı. Televizyon değişene kadar da 1080p alamayacak maalesef.

 • rosa rosas

  evet hep bunu derler 50 hz yayına üzeri hz tvler saçmadır diye ama tvleri yanyana görünce aradaki fark apaçık ortaya çıkıyor. gördüğüm en iyi görüntü veren tv f8000 sonra f7000 bunların hzları çok yüksek adamlar hz koyuyorsa demekki altınada büyük bir teknoloji yerleştiriyorlar siz onun için satan insanların yayınlar 50 hz zaten 100 hz olsada birşey farketmez dediklerine inanmayın çok hızlı görüntülerde özellikle maçlarda 100 hzlı bir tvyi izledim karelenmeler oluşuyordu en az 200 hz alın derim 3d alacaklarada tavsiyem en az 400 hz olsun

  • tavsiye ihtiyaci

   üstatım lg 47 inç 800 hz ilgili ne düşnüyorsun yada 55 inç 400 hz bu televizyonları almak mantıklımıdır ? 47 inç 200 hz almakla 800 hz almak farketmez mi ? sonuçta 3d çok kullanılmayacak bu televizyonlarda

 • ANONİM

  TX-P55STW60 Mİ YOKSA LG 55LA970V Mİ ?

 • ozge

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. 800 hz televizyon olsa ne olur. göz algılamıyor ki

 • Alpaslan

  TX-P55STW60 Mİ YOKSA LG 55LA970V bende ikisi arasında kaldım … varmi tavsiyesi olan arkadaşlar.